تبلیغات
متن كتاب های آموزشی

متن كتاب های آموزشی
همیاری 

گوناگون

فهرست مطالب

1- موزه ی ارمیتاژ در كجاست؟

2- چرا اسب ها را با كف دست اندازه می گیرند؟

3- دشت كانستیبل كجاست و چرا به این نام خوانده می شود؟

4- چرا پرچم المپیك دارای پنج حلقه است؟

5- گره ی كور چیست؟

6- اولین باغ وحش در كجا ساخته شد؟

7- چرا معابد ابوسمبل را جابه جا كردند؟

8- چه كسی برای نخستین بار طول رودخانه ی می سی سی پی را پیمود؟

9- پارك حفاظت شده چیست؟

10- چرا دره ی مرگ برای جهانگردان جالب است؟

11- آتش سوزی عظیم شهر لندن چگونه آغاز شد؟

12- چرا دود ناشی از وسایل نقلیه حاوی سرب است؟

13- اولین فیلم های ناطق در كجا ساخته شدند؟

14- رادار چیست؟

15- آتش را چگونه می توان مهار كرد؟

16- افزایش جمعیت و صنعتی شدن جوامع چه تاثیری بر محیط زیست دارد؟

17- اولین فانوس دریایی در كجا ساخته شد؟

18- پشم شیشه چیست؟

19- كاغذ چگونه ساخته می شود؟

20- وقتی شمع می سوزد، موم چه می شود؟

21- چرا اتومبیل دارای كاربراتور است؟

22- شیشه از چه موادی ساخته می شود؟

23- لنزهای چشمی كی اختراع شدند؟

24- چرا ددت خطرناك است؟

25- امپرسیونیسم یعنی چه؟

26- اولین پرواز یكنفره در طول اقیانوس اطلس چه زمان صورت گرفت؟

27- توفان ناشی از آتش سوزی چه زمان رخ می دهد؟

28- كاربرد الماس در صنعت چیست؟

29- چرا نان دارای حفره است؟

30- آتش چیست؟

31- چرا گاهی اوقات اتومبیل خود به خود خاموش می شود؟

32- ماشین هایی كه به طور خودكار نوشیدنی می فروشند، چگونه كار می كنند؟

33- چرا دود از دودكش بالا می رود؟

34- به چه كسی سرباز مزدور می گویند؟

35- هملت در چه زمانی می زیست؟

36- دموكراسی چه نوع حكومتی است؟

37- مرگ سیاه چه بود؟

38- چرا دریای سرخ به این نام خوانده می شود؟

39- مردم كدام ناحیه به زبان مجاری صحبت می كنند؟

40- كاخ كرملین كجاست؟

41- آجر چگونه ساخته می شود؟

42- كلیسای سیستین در كجاست؟

43- نویسنده ی ایلیاد كیست‌؟

44- جلجتا كجاست؟

45- چه كسی برای نخستین بار دور تا دور زمین را پیمود؟

46- نام قسطنطنیه از كجا گرفته شده است؟

47- خط تاریخ بین المللی چیست؟

48- قهوه نخستین بار در كجا كشت شد؟

49- چرا تا مدتی پس از غروب خورشید، روشنایی كم رنگی در آسمان وجود دارد؟

50- گذرنامه چیست؟

1- موزه ی ارمیتاژ در كجاست؟

موزه ی «ارمیتاژ» یكی از بزرگ ترین موزه های هنر جهان است كه در سال 1764 میلادی توسط «كاترین»، ملكه ی روسیه در لنینگراد تاسیس شد. لنینگراد یكی از مراكز فرهنگی و هنری روسیه محسوب می شود. این شهر دارای 13 تئاتر، یكی از بزرگترین كتابخانه های جهان، یك دانشگاه و تعداد زیادی فرهنگستان و موسسه ی عالی است.

این شهر دارای 48 موزه است. مشهورترین آن ها، موزه ی ارمیتاژ است. در این موزه، مجموعه ای از آثار هنری تمام كشورها – كه متعلق به اعصار مختلف اند – گردآوری شده است.

غنایمی كه طی چندین سال توسط تزارهای روسیه جمع‌ آوری شده بود، همچنین مجموعه ی قابل توجهی از آثار هنری و نقاشی كه در نیم قرن گذشته گردآوری شده اند به این موزه اهدا شده است. در حال حاضر دو میلیون پانصد هزار اثر هنری در این موزه نگهداری می شود.

ارمیتاژ سال ها موزه ای خصوصی بود و به دربار تعلق داشت؛ تا این كه «تزار نیكلاوس اول» (1825 – 1855م) درهای آن را به روی عموم مردم گشود. این موزه بخشی از قصر زمستانی است.

2- چرا اسب ها را با كف دست اندازه می گیرند؟

          انسان قبل از ابداع وسایل اندازه گیری متداول امروزی، اغلب از دست و یا پای خود برای اندازه گیری استفاده می كرد. از این روش، هنوز هم برای تعیین اندازه اسب ها استفاده می شود؛ به این ترتیب كه از زمین تا شانه ی حیوان را با كف دست اندازه می گیرند.

          یك دست (پهنای كف دست یك مرد)، ده سانتی متر در نظر گرفته می شود. اگر كف دست كوچك تر باشد، یك دست را 5/7 سانتی متر حساب می كنند.

          اسب ها معمولا 17 دست اند؛ ولی گاهی اندازه ی آن ها به 20 دست نیز می رسد. اسب های كوچكی كه كمتر از 14 دست اند، «پونی» نامیده می شوند.

3- دشت كانستیبل كجاست و چرا به این نام خوانده می شود؟

          ناحیه ای واقع در انگلستان، «دشت كانستیبل» نامیده می شود؛ چرا كه «جان كانستیبل» (1776 – 1837م) – نقاش مشهور انگلیسی – مناظر این منطقه را در تابلوهای نقاشی خود به تصویر می كشید.

          گفته می شود كانستیبل اولین نقاشی است كه از رنگ سبز برای رنگ آمیزی درختان استفاده كرد. در گذشته چنین مرسوم بود كه درختان و مزارع را به رنگ قهوه ای مات نقاشی می كردند. چنین رنگ آمیزیی، موزون و باشكوه تلقی می شد. اما كانستیبل عقیده متفاوتی داشت. او زیبایی مناظر طبیعی انگلستان را در فصول مختلف سال، آن گونه كه می دید، به تصویر می كشید.

          كانستیبل در سال 1824 میلادی سه تابلوی نقاشی به نمایشگاهی در پاریس فرستاد. او در این تابلوها، مثل همیشه مناظر را با رنگ هایی كاملا طبیعی كشیده بود. تابلوهای او در این نمایشگاه مورد تحسین و تمجید همگان قرار گرفتند و برنده ی مدال طلای نمایشگاه شدند.

4- چرا پرچم المپیك دارای پنج حلقه است؟

          پرچمی كه در بازی های المپیك مورد استفاده قرار می گیرد، دارای زمینه ای سفید با پنج حلقه ی رنگی است. هر یك از این حلقه ها، نشان دهنده ی یكی از پنج قاره ی جهان (افریقا ،‌امریكا، آسیا ،‌استرالیا و اروپا) است. حلقه ها به رنگ های زرد، قرمز، سبز، آبی و سیاه اند. این رنگ ها صرفا برای زیبایی پرچم اند و هیچ یك، نماینده ی قاره ی خاصی نیستند.

5- گره ی كور چیست؟

          در اساطیر یونان باستان، گره ی كور، نخستین بار توسط "گوردیوس»، پادشاه «فریگیه» ابداع شد. فریگیه ناحیه ای تاریخی در غرب آناتولی است كه ویرانه های پایتخت آن در نزدیكی آنكارا – یكی از شهرهای تركیه – هنوز به چشم می خورد.

          ماجرای گره ی كور چنین آغاز می شود كه گوردیوس، یوغ ارابه ی خود را چنان محكم می پیچد و گره می زند كه دیگر هرگز باز نمی شود. آن گاه، یك غیبگو پیشگویی می كند كه هر كس بتواند این گره را باز كند، آسیا را فتح خواهد كرد.

          هنگامی كه «اسكندر كبیر» (356 – 323ق.م) – پادشاه یونان – در سال 334 قبل از میلاد به آسیای صغیر یورش برد، به پایتخت باستانی «گوردیوم» رسید. در افسانه ها آمده است كه گره ای كه شاه گوردیوس به ارابه خود زده بود، تا آن هنگام، همچنان باز نشده باقی مانده بود. طبق این افسانه اسكندر شمشیر خود را از غلاف بیرون می كشد و با یك ضربه، گره را می برد. او مدتی بعد، امپراتوری ایران باستان را كه 50 برابر بزرگتر از یونان بود، تحت سلطه و فرمانروایی خویش درآورد.

6- اولین باغ وحش در كجا ساخته شد؟

          نخستین باغ وحش در قرن دوازدهم قبل از میلاد توسط یكی از پادشاهان چین باستان به نام «ون» ساخته شد. او حیوانات گوناگون را از سراسر امپراتوری خود جمع آوری كرد و در باغی در نزدیكی قصرش جای داد.

          تعدادی از بزرگ ترین باغ وحش های جهان، در امریكای شمالی واقع اند. برخی از این باغ وحش ها در نیویورك، واشنگتن و سان دیگو قرار دارند.

7- چرا معابد ابوسمبل را جابه جا كردند؟

          هنگامی كه احداث سد مرتفعی بر روی رودخانه ی نیل، در اسوان واقع در جنوب مصر آغاز شد، سازندگان آن متوجه شدند كه اگر آب، بیش از حد معینی در پشت سد ذخیره شود، این امكان وجود دارد كه معابد ابوسمبل به زیر آب فرو روند.

          در سال 1959 میلادی مصر و همسایه ی جنوبی آن سودان، از سازمان تربیتی، علمی، فرهنگی ملل متحد (یونسكو) تقاضای كمك برای نجات این آثار باستانی كردند. اولین بازدیدها و نقشه برداری ها در سال 1960 میلادی صورت گرفت و یونسكو عملیات جابه جایی این آثار تاریخی را آغاز كرد.

          ابوسمبل شامل سه معبد است كه متعلق به «رامسس دوم» اند. این معابد بیش از سه هزار سال قدمت دارند. بزرگترین و باشكوه ترین معبد، دارای چهار مجسمه ی عظیم از پادشاه است كه ارتفاع هر یك از آن ها به 20 متر می رسد. در سال 1968 میلادی این چهار اثر تاریخی عظیم و شش مجسمه ی بزرگ دیگر از رامسس و ملكه ی او (با ارتفاع تقریبی ده متر) را همراه با چند اثر باستانی دیگر جابه جا كردند و به نقطه ی امنی انتقال دادند.

8- چه كسی برای نخستین بار طول رودخانه ی می سی سی پی را پیمود؟

          اولین اروپایی كه با آب های وسیع و گل آلود رودخانه «می سی سی پی» مواجه شد،‌ یك جهانگرد اسپانیایی به نام «فرناندو دسوتو» (1496 – 1542م) بود.

          دسوتو در سال 1539 میلادی همراه با 600 نفر برای یافتن طلا عازم این سفر شد. او در سال 1541 میلادی به رودخانه ی می سی سی پی رسید. ولی یك سال بعد، به خاطر تب شدید، در ساحل رودخانه در گذشت.

          دو جهانگرد سفید پوست دیگر نیز در سال 1673 میلادی از این رودخانه عبور كردند. یكی از آن ها یك مبلغ مذهبی و دیگری تاجری فرانسوی بود. آن ها طول می سی سی پی را به سوی جنوب تا رودخانه ی «آركانزاس» پیمودند.

          پس از آن، یك فرانسوی دیگر به نام «رنه روبر كاولیر» این اكتشاف را تكمیل كرد. او در سال 1682 میلادی از سوی پادشاه فرانسه، لویی چهاردهم اجازه یافت تا همراه با هیئتی اكتشافی، عازم اوهایو شود و از آن جا، می سی سی پی را تا مصب آن در خلیج مكزیك بپیماید. او در این سفر اكتشافی، منطقه ی جدیدی را كشف كرد و آن را «لویزیانا» نامید.

9- پارك حفاظت شده چیست؟

          به مناطقی كه مناظر طبیعی و حیات وحش آن به طور قانونی حفاظت می شوند، «پارك حفاظت شده» می گویند. طرفداران محیط زیست برای جلوگیری از انقراض گونه های مختلف حیات وحش و انهدام مناظر زیبای طبیعی، آن ها را تحت حفاظت قرار می دهند.

          پارك های حفاظت شده انواع مختلفی دارند. این پارك ها  ممكن است بزرگ یا كوچك، خصوصی و یا دولتی باشند. به علاوه، اهداف و اولویت ها در هر یك از این مناطق با هم فرق دارند. برای مثال، مناظر طبیعی و حیات وحش برخی از پارك ها در ایالات متحده (مانند یلواستون) صرفا برای بازدید مردم و جلب توریست، حفاظت می شوند.

          ولی در افریقا، هدف اصلی از ایجاد اكثر پارك های حفاظت شده، جلوگیری از انقراض و نابودی بقایای جانورانی است كه روزگاری به صورت گله هایی بزرگ، در این سرزمین زندگی می كردند.

          پارك های حفاظت شده برای كسب درآمد مجبور به جلب جهانگردند. ولی جانوران باید از هر گونه تعرض و آزار مصون بمانند و هیچ مزاحتمی از سوی بازدید كنندگان صورت نگیرد. بدین منظور، بسیاری از پارك ها رفت و آمد بازدید كنندگان را با قرار دادن رستوران ها، هتل ها و پاركینگ ها در خارج از محدوده ی پارك و ایجاد جاده های اندك در داخل پارك، محدود كرده اند.

10- چرا دره ی مرگ برای جهانگردان جالب است؟

          هر ساله نیم میلیون نفر از دره ی مرگ دیدن می كنند. آن ها برای تماشای چشم اندازهای گوناگون و باشكوه این محل و برای زنده كردن یاد و خاطره ی روزهای سخت و مشقت باری كه موجب شد این دره را به این نام بخوانند، به آن جا می روند.

          دره ی مرگ در ایالت كالیفرنیای ایالات متحده ی آمریكا واقع است. این مكان بیش از هفت هزار كیلومتر مربع وسعت دارد و دارای دره هایی تنگ و عمیق به نام «كانیون» است. شن و ماسه، چشمه های صحرایی، آتشفشان های خاموش، زمین های پوشیده از بلورهای نمك، رشته كوه هایی با قلل پوشیده از برف و دشت هایی پر از گل های وحشی از جمله مناظر طبیعی موجود در این منطقه اند.

          در این دره، حفره ای با وسعت 500 كیلومتر مربع وجود دارد كه پوشیده از نمك است. این حفره در نیمكره ی غربی، پایین ترین مكان از سطح دریا (86 متر پایین تر از سطح دریا) و گرم ترین نقطه در ایالات متحده است.

          دره ی مرگ دارای معادن متروكی است كه در سال 1849 میلادی توسط جستجوگران طلا حفاری شده اند. افراد بسیاری برای یافتن طلا پا به این سرزمین گذاشتند و در آن، جان سپردند. دره ی تابوت، گذرگاه مرگ، دروازه ی جهنم و دره گرسنگی از جمله نام هایی اند كه جستجوگران طلا بر این دره نهادند. این نام ها، نشانگر شرایط نامساعد زندگی در این دره و رنج و ناامیدی این مردمان در آن دوران است.

11- آتش سوزی عظیم شهر لندن چگونه آغاز شد؟

          آتش سوزی بزرگ لندن در دوم دسامبر سال 1666 میلادی به طور اتفاقی از نانوایی قصر  «چارلز دوم» آغاز شد.

          هر چند این، بدترین آتش سوزی در تاریخ لندن بود، ولی خدمت بزرگی به مردم این شهر كرد؛ چرا كه موجب پاك شدن شهر از طاعون – كه از سال 1664 میلادی در لندن شایع شده بود – شد.

          آتش تا چهار روز زبانه كشید و تمام شهر به جز شمال شرقی و مناطق دور افتاده ی غربی را به خاكستر تبدیل كرد. به این ترتیب، 87 كلیسا از جمله كلیسای جامع «سنت پاول» و تقریبا تمام ساختمان های شهر (حدود 13 هزار ساختمان) از بین رفتند.

          پس از آتش سوزی، طرح های بسیاری برای بازسازی شهر ارائه شد كه بهترین آن ها، طرح معمار بزرگ «سركریستوفررن» بود. ولی پول كافی برای بازسازی كامل شهر وجود نداشت. با وجود این، اصلاحات بسیاری صورت گرفت. خیابان ها عریض تر شدند. بسیاری از خانه ها را از آجر ساختند، بازارچه ها را وسیعتر كردند و بالاخره نبوغ سر كریستوفررن موجب شد كلیسای جامع سنت پاول و 49 كلیسای جدید، به شكلی زیبا و باشكوه بنا شوند.

12- چرا دود ناشی از وسایل نقلیه حاوی سرب است؟

سرب موجود در دود وسایل نقلیه، از احتراق بنزین در موتور ناشی می شود. نفت خامی كه از چاههای نفت استخراج می شود، غلیظ، سیاه و چسبناك است. برای این كه بتوان از این ماده به عنوان سوخت در موتور اتومبیل، كامیون، اتوبوس و هواپیما استفاده كرد، باید آن را طی مراحل پیچیده ای تصفیه كرد.

مواد مختلفی طی مراحل تصفیه، به بنزین افزوده می شود. این كار به دلایل مختلف از جمله استاندارد كردن رنگ بنزین و جلوگیری از چسبندگی آن انجام می گیرد. سرب مایع نیز جزو موادی است كه به آن اضافه می شود. این ماده از احتراق بنزین در موتور در مواقع غیر ضروری جلوگیری می كند.

دود ناشی از احتراق بنزین در موتور، از طریق لوله ی اگزوز خارج می شود. سرب نیز همراه این دود بیرون می آید. تنفس طولانی در هوایی كه حاوی ذرات ریز معلق سرب است، موجب بیماری می شود. به همین دلیل، در برخی از كشورها قوانینی وضع شده است تا میزان سرب موجود در بنزین كاهش یابد.

13- اولین فیلم های ناطق در كجا ساخته شدند؟

          اولین فیلم های صدا دار، قبل از سال 1900 میلادی توسط «لئون گاموفت» در فرانسه ساخته شدند. این فیلم ها، فیلم های كوتاهی بودند كه بازیگرانی مشهوری چون «سارابرنارد» در آن ایفای نقش می كردند. در این فیلم ها، تصاویر متحرك و صداهای ضبط شده بر روی گرامافون، به طور همزمان پخش می شدند. در سال 1912 میلادی «یوجین لوزت» روش ضبط صدا بر روی فیلم را ابداع كرد. این در حالی بود كه «توماس ادیسون» در ایالات متحده، چندین حلقه تصویر ناطق تولید كرده بود.

14- رادار چیست؟

          رادار دستگاهی است كه با استفاده از امواج رادیویی، محل هواپیما یا كشتی را مشخص می كند.

          امواج الكترو مغناطیسی، شامل امواج رادیویی و امواج نوری است كه هر دو با سرعتی یكسان حركت می كنند. اساس كار رادار به این ترتیب است كه ابتدا امواج رادیویی از یك فرستنده مخصوص خارج می شود. وقتی این امواج با شیئی همچون هواپیما برخورد می كند، برمی گردد و یك آنتن هوایی آن را می گیرد. سپس زمان رفت و برگشت امواج رادیویی توسط دستگاه های خاصی اندازه گیری می شود. این زمان، فاصله ی شیء مورد نظر را تعیین می كند. محل قرار گرفتن شیء با چرخش آنتن مشخص می شود. مسیر شیء مورد نظر نیز به صورت نقاط نورانی بر روی صفحه ی خاصی نشان داده می شود. بنابراین رادار می تواند جهت، موقعیت و حركت را به طور دقیق مشخص كند.

          رادار در ابتدا فقط در زمان جنگ كاربرد داشت و از آن برای كشف محل هواپیماهای دشمن و هدایت خلبانان هواپیماهای جنگنده و بمب افكن استفاده می شد. ولی امروزه از انواع پیشرفته آن در هوانوردی استفاده می شود. خلبانان به وسیله ی این دستگاه می توانند در مه و تاریكی، هواپیما را هدایت كنند و در ایمنی كامل فرود آیند. در دریا، از رادار برای تعیین موقعیت خشكی و كشتی های دیگر استفاده می شود.

15- آتش را چگونه می توان مهار كرد؟

          معمولا آتش سوزی ها را به سه دسته تقسیم می كنند. اول آتش سوزی ناشی از سوختن اشیای معمولی قابل اشتعال مثل چوب و كاغذ، دوم آتش سوزی ناشی از سوختن مایعات و روغن های سوختنی و بالاخره آتش سوزی ناشی از احتراق تجهیزات و وسایل الكتریكی.

          برای خاموش كردن آتش سوزی های نوع اول، باید آتش را سرد كرد. برای این كار از آب استفاده می شود. در صورتی كه آتش سوزی ناشی از اشتعال مایعات و روغنی های سوختنی باشد، آتش را باید خفه كرد. این كار به وسیله خاموش كننده های شیمیایی انجام می شود. چنین خاموش كننده هایی، روی ماده ی در حال اشتعال را می پوشانند و مانع رسیدن اكسیژن به آتش می شوند؛ در نتیجه آتش خاموش می شود. البته باید توجه داشت كه برای خاموش كردن نفت یا روغن مشتعل، نباید از خاموش كننده هایی كه از نوع كف كننده اند، استفاده كرد؛ چرا كه چنین خاموش كننده هایی ممكن است دارای مقادیری آب باشند. از آن جا كه آب، هادی جریان الكتریسته است، از این خاموش كننده ها برای مهارت آتش سوزی سیم ها و وسایل الكتریكی نیز استفاده نمی شود. این نوع آتش سوزی ها را با خاموش كننده های مخصوصی مهار می كنند. خاموش كننده هایی كه حاوی پودر مخصوصی اند،‌ در آتش سوزی های ناشی از روغن، نفت و برق به كار می روند.

16- افزایش جمعیت و صنعتی شدن جوامع چه تاثیری بر محیط زیست دارد؟

          انسان با آلوده كردن محیطی كه در آن زندگی می كند، خود را با مشكل حادی مواجه كرده است. زمانی گمان می رفت كه صنعتی شدن جهان، نوعی رشد و توسعه است؛ ولی بسیاری از دانشمندان معتقدند كه با صنعتی شدن جوامع، طبیعت و محیط زندگی انسان، بیش از پیش آلوده می شود و عوارض جانبی آن، محیط زیست را نابود می كند.

          روز به روز بر جمعیت انسان ها افزوده می شود و این جمعیت در حال ازدیاد، نیازمند آب، هوا و زمین كافی است. همراه با افزایش جمعیت، انسان خواهان زندگی بهتر و رفاه بیشتر است. بدین ترتیب، تقاضا برای برق، آب، كالاهای گوناگون و غیره روز به روز فزونی می یابد. در نتیجه انسان با مقادیر روز افزون زباله و مواد بی مصرف مواجه می شود.

          معضل آلودگی،‌موجودات زنده و محیط اطرافشان را دچار بحران كرده است. بسیاری معتقدند كه انسان به اندازه كافی برای پاكسازی محیط زیست تلاش نمی كند و خودخواهی های او سرانجام به جایی خواهد رسید. كه دیگر هرگز نمی توان صدمات وارده را جبران كرد. بشر زمانی متوجه این مسئله خواهد شد كه دیگر دیر شده است.

          انسان از این حقیقت كه زندگی و ادامه ی حیات، به عملكرد موجودات میكروسكوپی وابسته است، غافل است. مواد شیمیایی جدیدی كه وارد محیط زیست می شود، با هم تركیب شده، باكتری های موجود در آب و خاك را – كه برای ادامه ی چرخه ی نیتروژن لازم اند – از بین می برند. اگر این اتفاق در سطح وسیعی رخ دهد. هوا برای انسان و سایر جانوران غیرقابل تنفس خواهد شد.

17- اولین فانوس دریایی در كجا ساخته شد؟

          نخستین فانوس دریایی، در بندر اسكندریه ی مصر ساخته شد. این فانوس دریایی، برجی به ارتفاع 122 متر بود كه حدود 280 سال پیش از میلاد مسیح بنا شده بود. نور این فانوس دریایی از سوزاندن هیزم در قسمت فوقانی برج تامین می شد. این فانوس دریایی، یكی از عجایب هفتگانه ی جهان است.

          تا پیش از قرن 16 میلادی فانوس دریایی، كارایی چندان نداشت؛ تا این كه در قرن 16 میلادی با گسترش  تجارت خارجی و كشتیرانی، استفاده از آن رواج یافت. از این رو فانوس های دریایی بسیاری در سواحل اروپا ساخته شد. اولین فانوس دریایی آمریكا در سال 1716 میلادی در ایالات ماساچوست بنا شد.

18- پشم شیشه چیست؟

          پشم شیشه، توده ای است از رشته های بسیار ظریف و نازك شیشه. اگر شیشه معمولی به صورت رشته هایی بسیار باریك درآید، ماده ای محكم و انعطاف پذیر به دست خواهد آمد. این رشته های ابریشم گونه ی شیشه را می توان به شكل پارچه بافت و یا آن را به صورت توده ای پنبه ای شكل درآورد.

          پشم شیشه، فاسد و فرسوده نمی شود. به علاوه عایق خوبی است و جریان الكتریسته را از خود عبور نمی دهد. پرده هایی كه از این ماده ساخته می شوند، در برابر رطوبت و نور خورشید بسیار مقاوم اند.

          مواد پلاستیكی معمولا تحت تاثیر فشار یا ضربه، ترك می خورند و خم می شوند. ولی از تركیب پلاستیك با تارهای پشم شیشه، ماده ای محكم و بسیار سبك به دست می آید. بدین ترتیب استحكام و مقاومت پشم شیشه بیشتر می شود. از این ماده، معمولا برای ساختن قسمت های مختلف هواپیما، بدنه ی اتومبیل، قایق، چوب ماهیگیری و غیره استفاده می شود.

19- كاغذ چگونه ساخته می شود؟

          كاغذ از خمیر مواد مختلفی چون چوب و كاه ساخته می شود. بدین ترتیب كه ابتدا مخلوطی از خمیر چوب و آب، بر روی سطحی پخش می شود. وقتی كه آب این مخلوط بخار شد، رسوبی بر جای می ماند كه پس از خشك شدن، به صورت كاغذ درمی آید.

          كاغذ توسط چینی ها اختراع شد. آن ها از سال 105 میلادی از كاغذ استفاده می كردند؛ در حالی كه در اروپا تاقبل از قرن 15 میلادی استفاده از آن متداول نبود، پیش از اختراع كاغذ، از پوست برخی حیوانات مانند آهو و یا از برگ های پهن گیاه پاپیروس برای نوشتن استفاده می شد.

20- وقتی شمع می سوزد، موم چه می شود؟

          با سوختن شمع، موم از بین نمی رود؛ بلكه به مواد دیگری تبدیلمی شود. در واقع این تغییر و تحول در مورد تمام موادی كه می سوزند، رخ می دهد.

          تغییرات، درست از لحظه ای كه كبریت را روی فتیله نگاه می داریم، آغاز می شود. موم جامد، تحت تاثیر گرمای كبریت، آب می شود. سپس، موم مایع از فتیله بالا می رود و به گاز تبدیل می شود. این گاز با اكسیژن موجود در هوا تركیب شده، می سوزد و انرژی را به شكل نور و گرما آزاد می كند.

          برای این كه به وجود این گاز پی ببرید، می توانید شمع را خاموش كنید و بلافاصله كبریت روشن را در فاصله ی چند سانتی متری فتیله نگاه دارید. بخار قابل اشتعال فورا آتش می گیرد و شمع بدون این كه كبریت با فتیله تماس پیدا كند، مجددا روشن می شود. موم ماده ای است مركب از كربن و هیدروژن، این ماده زمانی می سوزد كه با اكسیژن هوا تركیب شود. حال اگر ظرفی را روی شمعی روشن قرار دهیم، اكسیژن موجود در زیر ظرف فورا به مصرف می رسد و شمع خاموش می شود.

          با سوختن شمع، كربن و اكسیژن در هوا تركیب می شوند و منو اكسید كربن و دی اكسید كربن به وجود می آید. هیدروژن نیز با اكسیژنن تركیب می شود و آب تولید می كند. در حالی كه این تغییرات صورت می گیرد. شمع رفته رفته كوچكتر می شود. بنابراین، شمع یا موم از بین نمی رود؛ بكله مواد سازنده ی آن به مواد دیگری تبدیل می شود.

21- چرا اتومبیل دارای كاربراتور است؟

          كاربراتور وسیله است كه بنزین را با هوا مخلوط و برای سوختن آماده می كند. سوختن بنزین در موتور اتومبیل، واكنشی شیمیایی است كه طی آن، بنزین با اكسیژن موجود در هوا تركیب می شود و آب، اكسیدهای كربن و انرژی گرمایی به وجود می آید. برای آن كه بنزین به طور كامل بسوزد، باید 15 برابر هوا با یك برابر بنزین مخلوط شود. اگر این نسبت رعایت نشود و مقدار بنزین از این حد بیشتر باشد، مقدار كمی بنزین نسوخته در دودی كه از اگزوز خارج می شود، باقی می ماند.

          كاربراتور با توجه به حالات مختلف حركت، وزن اتومبیل و سرعت های مختلف، مخلوط مناسبی از سوخت و هوا تهیه می كند و در اختیار موتور اتومبیل قرار می دهد.

22- شیشه از چه موادی ساخته می شود؟

          برای ساختن شیشه، ابتدا سیلیس (یا ماسه)، شن و آهك را در كوره های مخصوص ذوب می كنند. سپس مواد دیگری از جمله پتاس، اكسید سرب، كربنات دوسود و نیترات دوسود را به نسبت های معینی به آن می افزایند. برخی از این مواد، برای شفافیت و تغییر رنگ شیشه و برخی برای مات كردن آن به كار می روند.

          كوزه گران مصری 12 هزار سال پیش از میلاد مسیح، شیشه را برای لعاب كاری مهره های سنگی به كار می بردند. با پیشرفت تمدن مصری استفاده از شیشه نیز بیشتر شد و هنرمندان از آن برای ساختن بطری و وسایل زینتی استفاده كردند.

          فنیقی ها حدود 300 تا 200سال پیش از میلاد مسیح، موجب رونق صنعت شیشه گری شدند. در طول دوران امپراتوری روم، صنعت شیشه گری توسعه یافت. رومی ها در قرن سوم میلادی اولین پنجره ی شیشه ای را ساختند. با سقوط امپراتوری روم و آغاز قرون وسطی، این صنعت تا قرن 15 میلادی دچار ركود شد.

23- لنزهای چشمی كی اختراع شدند؟

          عینك سازان از اوایل قرن بیستم تحقیق و مطالعه برای ساختن لنزهای چشمی را آغاز كردند. به این ترتیب، ابتدا لنزهایی ساخته شد كه از جنس شیشه بود تمام چشم را می پوشاند. بعد از سال 1938 میلادی پلاستیك جایگزین شیشه شد. در حدود سال 1950 میلادی لنزهای كوچكتری ساخته شد كه فقط قرنیه را می پوشاند. قطر این لنزها هفت تا 11 میلی متر و ضخامتشان 1/0 تا یك میلی متر بود. این لنزها، در تمام طول روز بدون نیاز به تعویض، قابل استفاده بودند.

          لنزها چند مزیت دارند. اول این كه غیر قابل رویت اند،‌دوم این كه زاویه دید با لنز وسیعتر از عینك است و بالاخره، هنگام ورزش، استفاده از لنز راحت تر و عملی تر از عینك است؛ چرا كه به راحتی نمی افتد و نمی شكند. ولی متاسفانه برخی از عیوب چشم را نمی توان به كمك لنز برطرف كرد. به علاوه برخی از افراد، طرز استفاده صحیح از آن را نمی دانند. در حال حاضر، تحقیق برای ساختن لنزهای كوچك تر و انعطاف پذیرتر ادامه دارد.

24- چرا ددت خطرناك است؟

          مدتی پس از استفاده ی وسیع از ددت به عنوان سمی آفت كش، دانشمندان پی بردند كه این سم، اثرات جانبی خطرناكی بر روی انسان و جانوران دارد.

          پس از جنگ جهانی دوم، استفاده از ددت رایج شد. این سم انواع مختلف حشراتی را كه به محصولات كشاورزی آسیب می رساندند از بین برد و بیماری مالاریا را كه معظلی جهانی شده بود، تحت كنترل درآورد.

          ولی در دهه ی 1960 میلادی زیست شناسان پی بردند كه این سم، بر روی متابولیسم بسیاری از پرندگان تاثیر گذاشته است. تخم برخی از پرندگان چنان شكننده شده بود كه قبل از خروج جوجه ها از تخم، از بین می رفت. در نتیجه نسل بسیاری از گونه ها در حال انقراض بود. ددت بسیاری از حشراتی را كه منبع اصی تغذیه پرندگان و آبزیان بودند، نابود كرده بود. به علاوه برخی از انواع ماهی ها نیز به طور جدی آسیب دیده بودند.

          ددت منابع غذایی انسان را نیز تهدید می كرد؛ زیرا هنگامی كه میزان آن در مواد غذایی به مقدار معینی برسد، این مواد، سمی و غیر قابل مصرف می شوند.

          امروزه استفاده از ددت و سموم مشابه آن در اكثر كشورها ممنوع شده و یا تحت نظارت و كنترل قرار گرفته است.

25- امپرسیونیسم یعنی چه؟

          واژه «امپرسیونیسم» حركت و تحول جدیدی را كه در دهه ی 1870 میلادی در زمینه ی نقاشی، در شهر پاریس آغاز شد، توصیف می كند.

          در مكتب امپرسیونیسم، نقاش، طبیعت را همان گونه كه می بیند به تصویر می كشد و رنگ آمیزی می كند و حالات را به وسیله ی رنگ های مختلف نمایش می دهد.

          نقاشی كه به سبك امپرسیونیسم كار می كند، «امپرسیونیست» نامیده می شود. تعدادی از نقاشانی كه در پیشرفت مكتب امپرسیونیسم سهم به سزایی داشته اند، عبارت اند از «مانه»، «دگاس»، «رنوار»، «پیسارو»، «مونه»، «سیسیلی»، «سزان» و «برت موریزات» .

26- اولین پرواز یكنفره در طول اقیانوس اطلس چه زمان صورت گرفت؟

          نخستین پرواز یكنفره در طول اقیانوس اطلس، از بیستم تا بیست و یكم ماه مه سال 1927 میلادی توسط یك امریكایی به نام «چارلز لیندبرگ» انجام گرفت. او با هواپیمای خود، از نیویورك تا پاریس را پیمود. لیندبرگ با این پرواز بدون توقف كه 5/33 ساعت به طول انجامید، شهرتی جهانی یافت و برنده ی جایزه ای 25 هزار دلاری شد.

27- توفان ناشی از آتش سوزی چه زمان رخ می دهد؟

          هنگامی كه شعله های ناشی از چند آتش سوزی جداگانه به هم می پیوندد و یك ستون در حال چرخش ایجاد می كند، توفان ناشی از آتش سوزی به وجود می آید. در این حالت، حرارت بسیار زیادی تولید می شود و تمام ساختمان های زیرین به آتش كشیده می شود. توفان حاصل از آتش سوزی، یك منطقه را می پوشاند و افرادی را كه در آن زندگی می كنند، به دام می اندازد.

          در طول جنگ جهانی دوم، خرابی های وسیعی در انگلستان، آلمان و ژاپن در اثر آتش سوزی پدید آمد. در انگلستان و آلمان هزاران آتش سوزی توسط بمب های آتش زا به وقوع پیوست. اكثر این آتش سوزی ها، به ساختمان های مجاور سرایت نكرد. در واقع غیر قابل اشتعال بودن مصالح ساختمانی بناها، اندازه ی ساختمان ها و همچنین فرم خاص خیابان بندی شهرها، مانع سرایت آتش به سایر بناها شده بود.

          ولی بمب های آمریكایی در ژاپن، آتش سوزی های مهیب و ویران كننده ای به وجود آورد؛ زیرا اكثر خانه های این شهرها دارای اسكلت چوبی بودند. مهیب ترین آتش سوزی در شش اوت سال 1945 میلادی در اثر انفجار بمب اتمی در هیروشیما به وجود آمد. توفان ناشی از این آتش سوزی، موجب مرگ 80 هزار نفر شد. خسارات ناشی از بمب اتمی دوم – كه در نهم سال 1945 میلادی در شهر ناكازاكی انداخته شد – نیز بسیار وسیع بود.

28- كاربرد الماس در صنعت چیست؟

          الماس كاربرد بسیاری در صنعت دارد؛ به طوری كه اگر ناگهان با كمبود آن مواجه شویم، خسارات جبران ناپذیری به برخی از صنایع، از جمله صنایع مربوط به استخراج و حفاری وارد خواهد شد. الماس علاوه بر این كه یكی از درخشان ترین و قیمتی ترین سنگ های جهان است، یكی از سخت ترین مواد شناخته شده نیز محسوب می شود.

          از گرد الماس برای صیقل دادن و اره كردن استفاده می كنند. برندگی مته های مخصوص حفاری به خاطر كاربرد الماس در آن هاست. برای بریدن شیشه و چینی و همچنین تیز كردن فلزات و حكاكی، از الماس استفاده می شود.

29- چرا نان دارای حفره است؟

          حفره های موجود در نان، به خاطر وجود حباب های هوا در خمیر آن است. برای تهیه نان، نخست آب و آرد را با هم مخلوط می كنند و آن را به صورت خمیر در می آورند. سپس كمی مخمر به آن اضافه می كنند. مخمر نوعی قارچ است كه در محیط گرم و مرطوب به سرعت رشد می كند. مخمرها گاز دی اكسید كربن تولید می كنند. در نتیجه حباب های ریزی در خمیر به وجود می آید كه به اصطلاح موجب ور آمدن آن می شود.

30- آتش چیست؟

          آتش نشانه ی خارجی تركیب اكسیژن با مواد دیگر، طی یك واكنش شیمیایی خاص است. اگر دمای مواد قابل اشتعال به اندازه ی كافی بالا برود. این مواد با اكسیژن هوا تركیب می شوند و طی فرایندی كه «احتراق» نام دارد، می سوزند. حاصل این فرایند، روشنی و حررات است كه به شكل آتش رویت می شود.

          كشف آتش تحول عظیمی در زندگی انسان های اولیه به وجود آورد. پس از كشف آتش، انسان دیگر مجبور نبود از غذای خام استفاده كند. او با آتش، غار خود را گرم و روشن نگاه می داشت و حیوانات وحشی و خطرناك را از خود می راند. به این ترتیب آتش به سلاحی جدید برای ادامه ی حیات تبدیل شد.

          مردم هند، مصر و ایران باستان،‌ آتش را مقدس می دانستند و به آن احترام می گذاشتند. آن ها آتش را به عنوان سمبلی از خورشید می پرستیدند.

31- چرا گاهی اوقات اتومبیل خود به خود خاموش می شود؟

          موتور اتومبیل زمانی به طور ناگهانی خاموش می شود كه موتور قدرت فراهم كردن نیروی كافی برای غلبه بر وزن چرخ های عقب را نداشته باشد. این نیرو از انفجار مخلوطی از هوا و بنزین در پیستون وارد می شود، بیش از نیروی حاصل از انفجار گاز در سیلندر باشد، پیستون ها در سیلندر حركت نخواهند كرد و در نتیجه موتور خاموش می شود. این حالت، زمانی كه كلاج خیلی سریع گرفته می شود یا ترمز دستی خوابانده نشده است نیز می تواند روی دهد.

32- ماشین هایی كه به طور خودكار نوشیدنی می فروشند، چگونه كار می كنند؟

          این ماشین ها با انداختن سكه و فشار یك دكمه، شروع به كار می كنند. اگر سكه درست نباشد، دستگاه آن را پس می دهد. ولی اگر دستگاه سكه را قبول كند، طبق برنامه به كار می افتد. به این ترتیب ابتدا مقداری از پودری كه برای درست كردن نوشیدنی مورد نظر لازم است، از ظرف مخصوص خود خارج شده، داخل مخلوط كن ریخته می شود. سپس مقداری آب گرم برای حل كردن این پودر وارد مخلوط كن می شود. آن گاه نوشیدنی آماده، داخل فنجانی كه از قبل توسط دستگاه در محل مورد نظر قرار گرفته، می ریزد و در دسترس مشتری قرار می گیرد.

33- چرا دود از دودكش بالا می رود؟

          از آن جا كه دود گرمتر و سبك تر از هوای اتاق است. از دودكش یا نزدیك ترین پنجره ی باز خارج می شود. قبل از اختراع دودكش، دود موجود در اتاق ها از طریق دریچه یا منافذی كه در سقف خانه ها وجود داشت، خارج می شد. دودكش باعث به جریان افتادن هوا در اتاق می شود و به این ترتیب هوا و اكسیژن كافی برای سوختن آتش را مهیا می كند. وقتی هوای گرم از دودكش بالا می رود، هوای سرد – كه متراكم و سنگین است – جای آن را می گیرد. بنابراین دودكش نه تنها دود و گازهای ناشی از عمل سوختن را خارج می كند، بلكه همانند هواكش، باعث جابه جا شدن هوا در اتاق نیز می شود.

34- به چه كسی سرباز مزدور می گویند؟

          مزدور، سربازی است كه برای هر كسی كه پول كافی از او دریافت كند، خدمت می كند و در صورت لزوم جان می بازد. این گونه سربازان در دوران باستان نیز وجود داشتند.

          در قرون وسطی، اغلب سربازان كار كشته به جای رعایا عازم نبرد می شدند. رعایا موظف بودند تعداد معینی مرد مسلح را به مدت 40 روز در سال برای جنگیدن در اختیار حكمران قرار دهند. ولی آن ها می توانستند به جای این كار، مقدار معینی طلا بپردازند تا به جایشان مزدور اجیر شود و بجنگد.

          هنوز هم در برخی نقاط، مردانی كه تشنه ی ماجراجویی و خطرند به هر ارتشی كه پول كافی بپردازد، ملحق می شوند. بسیاری از حكومت ها، به خصوص در كشورهای در حال توسعه مهارت و شجاعت این گونه افراد را با پول می خرند.

منبع:

كتاب: پرسش های عجیب! پاسخ های عجیب تر! (2)

نوشته: ا.جی.آرمسترانگ     ترجمه: پریسا همایون روز

انتشارات كتاب های قاصدك چاپ دوم بهار 80

تایپ از: علی اكبر ادهم ماراللو
طبقه بندی: گوناگون،
[ چهارشنبه 14 مرداد 1388 ] [ 05:24 ب.ظ ] [ علی اكبر ادهم ماراللو آموزگار ششم ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

فروش بک لینکطراحی سایتعکس