تبلیغات
متن كتاب های آموزشی

متن كتاب های آموزشی
همیاری 

35- هملت در چه زمانی می زیست؟

          به نظر می رسد كه «هملت» - قهرمان تراژدی معروف شكسپیر- با شخصیتی به نام «املت» مرتبط باشد. نام املت در یكی از كتب تاریخی دانمارك كه مربوط به قرن 12 میلادی است، ذكر شده است.

          البته هرگز نمی توان گفت كه آیا چنین شخصیتی واقعا وجود داشته است یا نه. داستان مرد جوانی كه عمویش، پدرش را به قتل می رساند و با مادرش ازدواج می كند، در افسانه های بسیاری آمده است . در تمام این داستان ها پسر جوان تظاهر به دیوانگی می كند تا انتقام قتل پدر را از عمو بگیرد، در برخی از اشعار قرن دهم میلادی نیز به چنین داستانی اشاره شده است.

          شكسپیر تراژدی هملت را در سال 1601 میلادی نوشت؛ ولی در سال 1509 میلادی نمایشنامه ای راجع به هملت اجرا شد كه توسط «توماس كید» نوشته شده بود.

          در واقع شكسپیر طرح اصلی بیشتر داستان هایش را از دیگران می گرفت و با استفاده از نبوغ خود، از آن یك اثر برجسته هنری می ساخت.

36- دموكراسی چه نوع حكومتی است؟

          دموكراسی حكومتی است كه حقوق فرد را به رسمیت می شناسد و برای به دست آوردن و حمایت از این حقوق (از جمله آزادی بیان و مذهب) مبارزه می كند.

          اصطلاح دموكراسی، در یونان قدیم ابداع شد و به معنای حكومتی بود كه اكثریت مردم در انتخاب آن شركت داشتند و تمام اقشار جامعه از مزایای عدالت و آزادی برخوردار می شدند.

          امروزه دموكراسی یا حكومت مردم بر مردم، به حكومتی اطلاق می شود كه در آن،‌ اختیار كشور و تعیین هیات دولت در دست نمایندگانی است كه مردم انتخاب می كنند. در حال حاضر اكثر كشورهای جهان – حداقل در ظاهر – دارای حكومت دموكراسی اند؛ ولی همیشه فاصله ی حرف تا عمل بسیار زیاد است.

37- مرگ سیاه چه بود؟

          مرگ سیاه به طاعونی گفته می شود كه از سال 1347 تا 1350 میلادی در اروپا شیوع پیدا كرد. طاعون، بیماری واگیردار و خطرناكی است و از طریق ككی كه در بدن موش زندگی می كند به انسان منتقل می شود. عامل مرگ سیاه نیز موش هایی بودند كه توسط كشتی های تجاری از آسیا به اروپا برده شدند.

          از هر سه اروپایی، یك نفر به خاطر ابتلا به این بیماری جان باخت. تعداد قربانیان به حدی زیاد بود كه دو قرن طول كشید تا جمعیت اروپای غربی به تعدادی كه قبل از سال 1348 میلادی بود، برسد.

          طاعون در انسان به دو شكل دملی و ریوی بروز می كند. علایم این بیماری عبارت اند از: سر درد، لرز، هذیان، سرگیجه، تب شدید، التهاب غدد لنفاوی و ورم كلیه ها، كبد و طحال.

          این بیماری در طول قرون و اعصار،‌موجب مرگ میلیون ها نفر شده است. ولی از قرن 19 میلادی به بعد، به واسطه اكتشافات و پیشرفت های علم پزشكی و رعایت اصول بهداشتی از شیوع آن جلوگیری شد.

38- چرا دریای سرخ به این نام خوانده می شود؟

          دریای سرخ به این دلیل سرخ نامیده می شود كه گاهی اوقات سطح آن رنگی مایل به قرمز پیدا می كند. در واقع وجود نوعی جلبك شناور بر سطح آب، موجب پدید آمدن چنین رنگی می شود. رنگ این جلبك ها معمولا سبز – آبی است؛ ولی رنگ دانه های قرمزی هم دارند كه گاهی اوقات بر سایر رنگ ها غالب می شود و دریا، سرخ به نظر می رسد.

          دریای سرخ، دریای باریكی به طول 1900 كیلومتر است و بین افریقا و شبه جزیره عربستان قرار دارد. این دریا از طریق باب المندب به خلیج عدن و از طریق كانال سوئز به دریای مدیترانه مربوط می شود.

39- مردم كدام ناحیه به زبان مجاری صحبت می كنند؟

          زبان مجاری، زبان رسمی كشور مجارستان است. جمعیت این كشور در سال 1967 میلادی 10197000 نفر بود. البته دو میلیون مجاری زبان، خارج از مجارستان – بیشتر در چكسلواكی، رومانی و یوگسلاوی – زندگی می كنند و نزدیك به نیم میلیون نفر هم در ایالات متحده به سر می برند.

          به جز كشور فنلاند – كه زبان آن دارای اشتراكاتی با زبان مجاری است – سیبری تنها جایی است كه می توان شباهتی بین زبان آن و زبان مجاری یافت.

          زبان مجاری دارای پسوندهای متعدد و كلمات كوتاه بسیاری است كه اغلب به هم متصل می شوند. به همین دلیل مجاری ها می توانند كلمات بسیار طولانی بسازند.

40- كاخ كرملین كجاست؟

          كرملین پیش از قرن 18 میلادی كاخ سلطنتی تزارهای روسیه بود. این كاخ در مسكو واقع است. در اوایل قرن 18 میلادی پطر كبیر (1672- 1725م) – امپراتور روسیه – دربار سلطنتی را به شهر جدید سن پطرز بورك (لنینگراد كنونی) انتقال داد.

          در سال 1922 میلادی مسكو به عنوان پایتخت اتحاد جماهیر شوروی انتخاب شد و كرملین بار دیگر، به صورت مقر زمامداران شوروی درآمد.

          این كاخ توسط برج و باروهایی كه در قرن 15 میلادی بنا شده اند،‌ احاطه شده است و منطقه ای به وسعت 260 هزار متر مربع را می پوشاند. این دیوارها دارای 19 برج و پنج دروازه اند. در محوطه ی داخلی، چندین كلیسا، چهار كلیسای جامع و چندین كاخ بنا شده است. كاخ كرملین رد سال 1955 میلادی بر روی عموم گشوده شد و در حال حاضر قصرهای آن، ثروت روزگار تزاری را به معرض نمایش گذارده اند.

41- آجر چگونه ساخته می شود؟

          ماده ی اصلی سازنده ی آجر و ظروف سفالین، سنگ رس و خاك رس است. برای ساختن آجر، رس را با آب مخلوط می كنند. رس پس از مخلوط شدن با آب، به راحتی شكل می گیرد. سپس گل رس را به اشكال دلخواه قالب می زنند و در كوره به مقدار معینی حرارت می دهند تا سخت شود. به این ترتیب گل رس به آجر تبدیل می شود و در كارهای ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

          نوعی رس خالص را «خاك چینی» می گویند. البته خاك چینی خالص، كمیاب است. این خاك، اغلب دارای مواد قلیایی و مقداری آهن است. با وجود این كه خاك چینی خاصیت شكل پذیری كمی دارد. از آن در صنایع متعددی از جمله چینی سازی و سرامیك سازی استفاده می شود.

          خاك های رس غالبا به دلیل داشتن آهن، سرخ رنگ اند. رس، گازهای مفید و لازم برای رشد گیاه را جذب می كند و همچنین آب را در خاك نگاه می دارد. از این رو وجود آن در زمین های كشاورزی با ارزش است.

42- كلیسای سیستین در كجاست؟

          كلیسای «سیستین» در مركز واتیكان واقع است و اقامتگاه رسمی پاپ و مقر رهبری كاتولیك مذهبان جهان است. كشور واتیكان – كه در قلب رم، پایتخت ایتالیا واقع است- مساحتی به وسعت 440 هزار متر مربع را در برگرفته است. واتیكان در سال 1929 میلادی استقلال كامل یافت و به صورت كشوری مستقل درآمد.

          در اوایل قرن شانزدهم میلادی به فرمان «پاپ ژولیوس دوم»، «میكل آنژ» ماموریت یافت سقف كلیسای سیستین را نقاشی كند. میكل آنژ در این اثر باشكوه، داستان آفرینش انسان، از آدم تا نوح را به تصویر كشیده است. او برای تكمیل اثر هنری خود، از ماه مه سال 1508 میلادی تا اوت سال 1511 میلادی كار كرد. نقاشی سقف این كلیسا یكی از شاهكارهای هنری جهان است.

          كلیسا و نمازخانه ی سیستین، هر روز صبح به جز یكشنبه ها و اعیاد مذهبی بر روی عموم گشوده است.

43- نویسنده ی ایلیاد كیست‌؟

          «ایلیاد» داستان منظومی است كه توسط شاعر معروف یونان باستان، «هومر» (قرن هشتم و هفتم ق.م) نوشته شده است. گفته می شود كه هومر شعرهای حماسی بسیاری سروده است؛ ولی از میان آن ها تنها منظومه ی ایلیاد (داستان محاصره شهر تروا) و منظومه ی اودیسه ( داستان سرگردانی های اودیسه) بافی مانده اند.

          طبق اطلاعات بسیار اندكی كه راجع به زندگی هومر در دست است. او در حدود سال 740 پیش از میلاد در «ازمیر» دیده به جهان گشود. بعدها تعلیم شعر دید و در سراسر قلمرو یونان سفر كرد؛ تا این كه بیناییش را از دست داد. پس از آن، در جزیره ی «خیوس» ساكن شد و شاگردانی گرد خویش جمع كرد و به تعلیم آنان پرداخت. بسیاری معتقدند كه هومر، ایلیاد و اودیسه را در اواخر عمر سروده و در سال 670 پیش میلاد در گذشته است.

          یونانیان پس از هومر، همواره او و آثارش را ستوده اند. ایلیاد و اودیسه جزو برجسته ترین آثار ادبی جهان به شمار می روند.

44- جلجتا كجاست؟

          «جلجتا» تپه ای در بیرون شهر قدیمی بیت المقدس است كه مسیح را در آن جا به صلیب كشیدند.

          سران كاهنان، عیسی را پس از دستگیری نزد «پیلاطس»، فرماندار رومی بردند. پیلاطس پس از چند سوال از عیسی، او را بی گناه یافت و به یهودیان پیشنهاد كرد او را آزاد كنند. ولی آن ها همگی خواستار مرگ مسیح شدند. سربازان رومی، عیسی را تازیانه زدند و تاجی از خار بر سرش گذاشتند. سپس قبایی ارغوانی رنگ به او پوشاندند و او را به استهزا «پادشاه یهود» خواندند. پس از آن، عیسی را مجبور كردند صلیبش را از خیابان های بیت المقدس تا جلجتا حمل كند. وقتی به جلجتا رسیدند. او را به صلیب كشیدند و لباس هایش را بین خود تقسیم كردند.

          جلجتا به معنی «محل كاسه ی سر» است و از زبان «آرامی» - كه در آن ناحیه از فلسطین به آن صحبت می شد – گرفته شده است. كسی نمی داند كه چرا این محل، جلجتا نام گرفته است. ولی داستانی بسیار قدیمی حاكی از آن است كه جمجمه ی آدم در این مكان دفن شده است.

45- چه كسی برای نخستین بار دور تا دور زمین را پیمود؟

          در اوایل قرن شانزدهم میلادی یك دریانورد اسپانیایی به نام «فردیناندماژلان» از جنوب اقیانوس اطلس عبور كرد و وارد اقیانوس آرام شد. ماژلان و همراهانش پس از چندین ماه دریانوردی سخت و طاقت فرسا، اقیانوس آرام را پیمودند و به اقیانوس هند و پس از آن به اقیانوس اطلس رسیدند. آن ها با رسیدن به اقیانوس اطلس و پس از آن به اسپانیا، برای اولین بار توانستند دور تا دور زمین را بپیمایند و عملا كروی بودن آن را ثابت كنند.

46- نام قسطنطنیه از كجا گرفته شده است؟

          « قسطنطنیه» - كه در حال حاضر « استانبول» نامیده می شود- از نام «كنستانتین كبیر». امپراتور روم گرفته شده است و به معنی شهر كنستانتین است. كنستانتین در سال 306 میلادی «سزار» لقب گرفت.

          در آن زمان، چهار فرمانروا بر امپراتوری روم حكومت می كردند. ولی با این روش، امپراتور به طرز صحیحی اداره نمی شد؛ به این ترتیب كنستانتین تصمیم گرفت حاكم مطلق این سرزمین شود و آن را به تنهایی اداره كند. سربازان او ، رم را تسخیر كردند. و در سال 323 میلادی آخرین فرمانروا نیز شكست خورد. پس از آن تمام امپراتوری تحت فرمان كنستانتین درآمد.

          او پایتخت را از رم به شهر باستانی «بیزانس» در كناره ی بسفر منتقل كرد. سپس شهر را گسترش داد و آن را قسطنطنیه نامید و كلیساها و قصرهای متعددی در آن بنا كرد.

47- خط تاریخ بین المللی چیست؟

          خط تاریخ بین المللی، خطی در امتداد شمال به جنوب اقیانوس آرام است كه طبق موافقت های بین المللی با عبور از آن، تاریخ تغییر می كند. این خط، در واقع دنباله ی نصف النهار گرینویچ است كه از اقیانوس آرام می گذرد.

          كسانی كه از امریكا به طرف آسیا می روند، با عبور از این خط باید یك روز به تاریخ اضافه كنند و مسافرینی كه از آسیا به امریكا سفر می كنند، باید یك روز از تاریخ كم كنند.

48- قهوه نخستین بار در كجا كشت شد؟

          برخی معتقدند كه نخستین بار، اعراب اقدام به كاشت قهوه كردند. واژه ی قهوه نیز احتمالا از زبان عربی گرفته شده است. در طول قرن 16 و 17 میلادی اعراب، اروپاییان را با قهوه آشنا كردند. از آن زمان به بعد، قهوه خانه ها به مكانی برای گردهمایی و گفتگو و تبادل نظر تبدیل شدند.

          پس از آن كه نوشیدن قهوه رایج شد، كشت و تولید آن در جاوه، هائیتی، برزیل، كوبا، جامائیكا، پورتوریكو، كاستاریكا، ونزوئلا، مكزیك، كلمبیا، جزایر هاوایی و افریقا گسترش یافت.

49- چرا تا مدتی پس از غروب خورشید، روشنایی كم رنگی در آسمان وجود دارد؟

          اندكی بعد از غروب و قبل از تاریكی كامل هوا و نیز كمی قبل از طلوع خورشید، روشنایی ضعیف و كم رنگی به چشم می خورد. در این زمان، اصطلاحا می گوییم هوا تاریك و روشن است.

          در كره ی ماه چنین هوای تاریك و روشنی وجود ندارد. وقتی خورشید در ماه غروب می كند، سطح آن ناگهان تاریك می شود. این حالت در زمین رخ نمی دهد؛ زیرا اطراف آن را جو احاطه كرده است. هنگامی كه خورشید پایین تر از افق است. نور آن دیگر به زمین نمی تابد. ولی نور از جو و هوای بالاتر به طرف پایین منعكس می شود و هوایی تاریك و روشن پدید می آورد.

50- گذرنامه چیست؟

          گذرنامه همان طور كه از نام آن پیداست، یعنی اجازه ی عبور از مرز، گذرنامه یا پاسپورت، قرن ها به عنوان برگه ی شناسایی و حمایت از مسافرینی كه در زمان صلح و جنگ به كشورهای خارجی مسافرت می كردند، مورد استفاده قرار می گرفت. ولی انتخاب آن به عنوان مدركی ضروری برای مسافرت، نسبتا، جدید است.

          امروزه، داشتن گذرنامه همراه با ویزا، برای مسافرت های خارج از كشور الزامی است. داشتن این مدارك به منزله ی اجازه ی ورود به كشور خارجی است.

منبع:

كتاب: پرسش های عجیب! پاسخ های عجیب تر! (2)

نوشته: ا.جی.آرمسترانگ     ترجمه: پریسا همایون روز

انتشارات كتاب های قاصدك چاپ دوم بهار 80

تایپ از: علی اكبر ادهم ماراللو
طبقه بندی: گوناگون2،
[ چهارشنبه 14 مرداد 1388 ] [ 05:27 ب.ظ ] [ علی اكبر ادهم ماراللو آموزگار ششم ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

فروش بک لینکطراحی سایتعکس