تبلیغات
متن كتاب های آموزشی

متن كتاب های آموزشی
همیاری 

دانستنی ها برای معلم

كتاب علوم تجربی پایه اول دبستان

فصل سوم:  جانوران

درس در یك نگاه:

          در این درس دانش آموزان با مشاهده ی جانوران مختلف در مورد محل زندگی آن ها و غذایی كه می خورند اطلاعاتی به دست می آورند. آن ها می آموزند كه جانوران برای یافتن غذا و نیز فرار از خطر به شیوه های مختلف حركت می كنند. هم چنین از طریق مشاهده و جمع آوری اطلاعات به این نكته پی می برند كه بعضی از جانوران برای خود لانه می سازند. بعضی از جانوران مهاجرت می كنند و نیز با مواردی از استفاده های مناسب انسان از جانوران آشنا می شوند.

هدف های این درس:

دانستنی ها و مهارت ها:

- جانوران مختلف را مشاهده كنند و پی ببرند كه جانوران گوناگونند.

- در مورد محل زندگی جانوران اطلاعات جمع آوری كند.

- با مشاهده و مقایسه و از طریق جمع آوری اطلاعات به این نتیجه برسد كه غذای جانوران متفاوت است.(برخی گیاه خوار، برخی گوشت خوار و برخی همه چیز خوارند)

- با مقایسه ی حركت جانوران مختلف به این نتیجه برسد كه جانوران به شكل های مختلف و به دلایل های مختلف حركت می كنند.

- در  مورد فایده های جانوران اطلاعات جمع آوری كند.

- در مورد جانوران مهاجر و مفهوم مهاجرت جانوران اطلاعات مختصری جمع آوری كند.

نگرش ها:

- نسبت به مشاهده ی رفتار جانوران و عادات آن ها علاقه مند و كنجكاو شود.

- به حفاظت از جانوران و محیط زیست آن ها علاقه مند شود.

- در فعالیت های گروهی و گفت وگوهای كلاسی نوبت را رعایت كند.

جانوران

موجودات زنده ای هستند كه با خوردن موجودات زنده ی دیگر تغذیه می كنند. گیاهان هم موجود زنده اند. آن ها می توانند انرژی نور خورشید را مهار كنند و با استفاده از آب، دی اكسید كربن و مواد معدنی خاك برای خود غذا تولید كنند. گیاهان و جانوران تفاوت های زیادی دارند از جمله تفاوت در سلول ها وطرز حركت آن هاست. اما مهم ترین تفاوت در روش تهیه غذاست.

جانوران تقریباً در همه جا هستند برخی در جنگل ،‌دشت یا در كوهستان های بلند و برخی در رود خانه ها و دریاها یا در غارهای تاریك زندگی می كنند. آن ها چیزهای زیادی می خورند برخی از گیاهان تغذیه می كنند كه آن ها را گیاه خوار گویند و برخی گوشتخوار هستند و از گوشت جانوران دیگر تغذیه می كنند.

دندان های نیش بزرگ و آسیای نوك تیز و روده های كوتاه از ویژگی های گوشت خواران است. تنها تعداد كمی از جانوران هم گیاه می خورند و هم جانور ؛كه به آن ها همه چیز خوار گویند.

برخی از جانوران ، گیاهان و جانوران مرده را می خورند و به آن ها مردارخوار گویند و برخی دیگر انگل هستند و در بدن جانوران دیگر زندگی می كنند.

جانوران شكل های گوناگونی دارند، برخی از آن مانند شقایق دریایی یا ستاره دریایی ، سر ،‌دم و پهلو ندارند و اگر آن ها را دو نیمه كنیم از بالا، هر دو نیمه تقریباً یكسان دیده می شود. این جانوران می توانند از تمام جهات غذا به دست آورند. اما بدن بیش تر جانوران چنین ویژگی ندارد، یعنی دارای پهلوی چپ و راست و سر و دم هستند.

پای هر جانور سرنخی از شیوه ی زندگی او به ما می دهد. جانوران پابلند معمولاً دونده های چابكی هستند و جانوران پاكوتاه اغلب آهسته حركت می كنند.

رفتار جانوران

رفتار جانوران آن ها را در انجام چهار وظیفه مهم یاری می كند. یافتن غذا ، گریختن از چنگ دشمن، پیدا كردن جفت و مراقبت از بچه ها؛ هنگامی كه رفتار جانوران را مشاهده می كنیم ، می توانیم دریابیم كه جانور مشغول انجام دادن كدام وظیفه است.

رفتار جانوران گاهی از روی غریزه و در مواردی حاصل یادگیری است و از والدین به ارث می رسد. جانوران به روش های مختلفی با هم ارتباط برقرار می كنند. آن ها مانند ما از بو، صدا و لمس استفاده می كنند آن ها از علائم بصری مانند چهره و حركات بدن نیز برای ارتباط با هم ، استفاده می كنند.

جانوران می توانند از جایی به جایی بروند و از ماهیچه های خود برای شنا كردن ، راه رفتن یا پرواز كردن استفاده كنندو با شكار كردن و جستجو كردن ، غذا به دست آورند و با كوچ كردن یا خواب زمستانی از تغییرات شدید آب و هوایی در امان بمانند و این ها تفاوت جانوران با گیاهان است.

بسیاری از حشرات و جانوران بیابان درگرمای روز در زیر زمین زندگی می كنند كه سرما و گرما بدان راهی ندارد. برخی تابستان خواب هستند یعنی در طول داغ ترین ایام سال در خواب هستند و جانوران مثل موش كیسه دار بدون آب و یا با مقدار كمی آب زنده می مانند.

بعضی مانند وزغ صحرایی استرالیا در بدن خود آب ذخیره می كند و خزندگان برای مقابله با گرما و سرما دمای بدن خود را تغییر میدهند. شتر می توان هفته ها بدون آب طاقت بیاورد و در كوهان خود چربی ذخیره كند.

لانه سازی جانوران

هنگامی كه به لانه فكر می كنیم معمولاً ساختمان فنجان مانندی در نظر مجسم می شود كه پرنده در آن تخم می گذارد، اما فقط پرنده ها نیستند كه لانه می سازند. مورچه ها و موش ها نمونه هایی از سایر جانوران لانه سازند.

لانه ها از نظر ساختار فوق العاده متنوع هستند مثلاً لانه ی جانوری ممكن است در یك فضا در میان ریگ ها باشد . لانه ی حواصیل آبی بزرگ ، توده ی بزرگی از شاخه های كوچك است. برخی از پنگوئن های تخم های خود را بین ساق ها و پشت پای خود حمل می كنند. پلاتی پوس كه یك پستاندار تخم گذار است از تخم های خود در نقب هایی پر پیچ و خم در كنار ساحل مراقبت می كند.

منبع: كتاب معلم (راهنمای تدریس) علوم تجربی پایه اول ابتدایی   تایپ: علی اكبر ادهم
طبقه بندی: فصل سوم جانوران،
[ چهارشنبه 29 مهر 1388 ] [ 06:29 ب.ظ ] [ علی اكبر ادهم ماراللو آموزگار ششم ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

فروش بک لینکطراحی سایتعکس