تبلیغات
متن كتاب های آموزشی

متن كتاب های آموزشی
همیاری 

دانستنی ها برای معلم

كتاب علوم تجربی پایه اول دبستان

فصل پنجم:  گرما

درس در یك نگاه:

          دانش آموزان با انجام فعالیت های مختلف، مواد و مكان ها را از نظر گرما با یكدیگر مقایسه می كنند و پی می برند كه همه ی مكان ها و همه ی چیزها به یك اندازه گرم نیستند. آن ها مثال هایی از استفاده های گرما را ذكر می كنند، خورشید را به عنوان منبع اصلی نور و گرما می شناسند و با انجام آزمایش پی می برند كه اجسامی كه رنگ تیره دارند بیش تر گرم می شوند.

هدف های این درس:

دانستنی ها و مهارت ها:

1- چند مكان گرم و سرد را مثال بزنند و توضیح دهند كه چیزها و مكان های مختلف به یك اندازه گرم نیستند(برقراری ارتباط).

2- قبل از انجام آزمایش گرم ترین محل كلاس یا محیط مدرسه را تعیین كنند (مهارت پیش بینی كردن).

3- با مشاهده ی سرعت ذوب شدن یخ در مكان های مختلف كلاس ، جاهای گرم و سرد را شناسایی كنند (مشاهده).

4- برای استفاده های مختلف از گرما چند مثال بزنند(برقراری ارتباط)

5- با انجام آزمایش میزان گرم شدن اجسام تیره و روشن بر  اثر نور خورشید را مقایسه كرده و در باره ی تاثیر رنگ اجسام در میزان گرم شدن آن ها در اثر نور خورشید توضیح دهند.

6- اجسامی را كه نور یا گرما و یا هر دو را دارند در یك جدول به طور جداگانه مشخص كنند. (مهارت مشاهده و برقراری ارتباط)

7- با وسایل گرم كننده معمولی و كاربرد گرما در زندگی آشنا شوند.

نگرش ها:

1- در كارهای گروهی اجازه ی صحبت و انجام فعالیت به دیگران را بدهد.

2- به ضرورت صرفه جویی در روشن كردن اجاق ها و چراغ ها پی ببرد.

گرما یكی از شكل های انرژی است كه به جنبش ذره های تشكیل دهنده هر ماده مربوط می شود. وقتی مادهای گرم می شود انرژی جنبشی ذره های تشكیل دهنده ی آن افزایش می یابد. به مجموعه ی انرژی های ذرات سازنده ی هر ماده « انرژی درونی» آن ماده می گویند كه برابر است با مجموع انرژی جنبشی ذره ها و انرژی پتانسیل یا ذخیره شده ی ذره های سازنده هر ماده .

انرژی جنبشی هر ذره به سرعت آن بستگی دارد ولی انرژی ذخیره شده یا پتانسیل هر ذره به ربایشی كه از طرف ذرات اطراف به آن وارد می شود وابسته است. هنگامی كه یك جسم گرم را در كنار یك جسم سرد قرار می دهیم. مثلاً وقتی یك قطعه آهن داغ را در داخل یك ظرف آب سرد می اندازیم مقداری انرژی گرمایی از جسم داغ (آهن) به جسم سرد(آب) منتقل می شود. در واقع گرما مقدار انرژی منتقل شده از جسم گرم به جسمسرد است كه در این انتقال گرما،‌انرژی درونی جسم گرم كاهش یافته و انرژی درونی جسم سرد افزایش می یابد.

از انرژی گرمایی در امور مختلف زندگی و صنعت استفاده های مختلف می شود. حركت وسایل نقلیه ، نیروگاه های حرارتی برای تولید برق و كارگاه های صنعتی و ... از موارد استفاده از گرما هستند.

در دنیای پیشرفته امروز وسایل جدیدی برای پخت غذا اختراع شده اند همچون اجاق های مادون قرمز و اجاق های مایكروویو كه با به جنبش در آوردن مولكول های آب كه در مواد غذایی فراوان است در واقع گرمای موضعی ایجاد می كنند و بدین ترتیب غذا را به سرعت می پزند.

نور و گرما ارتباطی بسیار نزدیك به هم دارند. در واقع هر دو صورت هایی از انرژی هستند و می توانند به آسانی به یكدیگر تبدیل شوند. تمامی اجسام گرم از خود نور تابش می كنند . هر چه جسمی گرم تر باشد از خود نور بیش تری تابش می كند . البته گاهی نوری كه از اجسام گرم تابش می شود برای چشم ما غیر قابل دیدن است. مثلاً از نوع اشعه ی فرو سرخ (مادون قرمز) است. هنگامی كه نور به یك جسم برخورد كند و توسط آن جذب شود. انرژی نور به انرژی گرمایی تبدیل می شود، یعنی درجه حرارت جسم بالا می رود، به همین علت است كه در مقابل آفتاب احساس گرما می كنیم.

باید توجه كرد كه ،‌گرما و دما دو واژه ی متفاوتند، گرما انرژی است اما دما، معیاری برای اندازه گیری انرژی كالری است.مثلاً می گوییم اگر هر گرم آب یك كالری انرژی گرمایی بگیرد یك درجه دمای آن زیاد می شود.

یكی از واحدهای اندازه گیری دما، سانتی گراد یا درجه سلسیوس است. دمای ذوب یخ صفر درجه و دمای جوش آب 100 درجه سانتی گراد (در فشار اتمسفر) است.

منبع: كتاب معلم (راهنمای تدریس) علوم تجربی پایه اول ابتدایی   تایپ: علی اكبر ادهم




طبقه بندی: علوم اول ابتدایی فصل پنجم گرما،
[ شنبه 16 آبان 1388 ] [ 11:36 ب.ظ ] [ علی اكبر ادهم ماراللو آموزگار ششم ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

فروش بک لینکطراحی سایتعکس