تبلیغات
متن كتاب های آموزشی

متن كتاب های آموزشی
همیاری 

دانستنی ها برای معلم

كتاب علوم تجربی پایه اول دبستان

فصل هفتم:  آهن ربا                               

درس در یك نگاه:

          در این درس دانش آموزان با انجام فعالیت های مختلف با آهن ربا و خواص و كاربردهای ساده ی آن آشنا می شوند و اجسام را براساس این كه جذب آهن ربا می شوند یا نمی شوند به دو دسته طبقه بندی می كنند.

هدف های این درس:

دانستنی ها و مهارت ها:

1- اجسام مختلف را به كمك آهن ربا به دو دسته طبقه بندی كند(مشاهده)

2- حاصل مشاهدات خود را از طریق نقاشی و یا بیان شفاهی برای دیگران شرح دهد.

3- دو آهن ربا را از نظر قدرت جذب مقایسه كند .(مشاهده)

نگرش ها:

1- در موردتهیه ی ابزار و وسایل مورد نیاز برای آزمایش احساس مسئولیت كند. (مسئولیت پذیری)

2- در مقایسه و كشف پدیده های جدید (خاصیت آهن ربا) كنجكاوی نشان دهد.

3- ضوابط كار گروهی را رعایت كند (نوبت را رعایت كند)

قدرت اسرار آمیز برخی سنگ های كه عموماً در ناحیه ی ماگنزیا در آسیای صغیر یافت می شدند، به خاطر جذب تكههای كوچك آهن، از دوران های پیش از تاریخ شناخته شده بود.

1000 سال پیش از میلاد چینی ها پی بردند كه اگر این سنگ ها را از ریسمانی باریك بیاویزند، سنگ ها گرایش دارند تا در جهتی خاص قرار گیرند و بالاخره درقرن های دهم و یازدهم با استفاده از این خاصیت ، قطب نماهای ساده ی مغناطیسی را ساختند و از آن ها برای جهت یابی در كشتی ها استفاده كردند. آهن رباها در شكل های مختلف و در اندازه های گوناگون و با قدرت های متفاوت ساخته می شوند. بیش ترین قدرت یك آهن ربا در قطب های آن واقع شده است. آهن ربا در قطب های آن واقع شده است. آهن ربای نعلی همان آهن ربای تخت است كه خم شده است و قطب های آن در دو سر آهن ربا هستند.

در آهن ربای حلقوی گاهی دو قطب یكی شعاع داخلی حلقه  و دیگری شعاع خارجی آن و گاهی  یك قطب یك طرف حلقه و دیگری طرف دیگر حلقه است. یك نوع آهن ربای دیگر هم وجود دارد كه قابل انعطاف بوده و به راحتی خم می شوند و می توان به كمك قیچی آن را به چند قسمت كرد. این آهن ربا را از مخلوط كردن تركیبات آهن با مواد دیگر به دست می آورند. از این نوع آهن ربا دور در یخچال ها استفاده می شود و باعث می شود هنگامی كه در یخچال را می بندیم واشر پلاستیكی بهتر به آهن بچسبد و تمامی منافذ بسته شوند. این نوع آهن ربا ، آهن ربایی است كه می توانید در مواقع لزوم آن را به قطعات كوچك تقسیم كرده در اختیار دانش آموزان قرار دهید.

مواد مختلف در هنگامی كه در نزدیكی آهن ربا قرار می گیرند به دو صورت عمل می كنند ، گروهی جذب آهن ربا می شوند (مثل آهن، كبالت، نیكل) كه در صورت چسبیدن به آهن ربا خود موقتاً آهن ربا می شوند. گروه دیگر كه جذب نمی شوند (مثل چوب، شیشه) كه خاصیت آهن ربایی را از خود عبور می دهند. بعضی مواقع ممكن است به دلایلی مثل ضعف قدرت آهن ربا و یا ضخامت زیاد چوب و یا اجسام مشابه خاصیت آهن ربایی از آن ها نگذرند.

آهن ربا بر دو نوع است: آهن ربای دایمی و آهن ربای الكتریكی. آهن ربای دایمی اغلب از آلیاژ آهن و فولاد ساخته می شود. در كارخانه ی آهن رباسازی این قطعات را به دفعات داخل سیم پیچی كه از آن جریان برق می گذرد قرار می دهند. این كار آنقدر ادامه پیدا می كند تا قطعه ی آهن به آهن ربا تبدیل شود.

ساختن آهن ربای الكتریكی بسیار ساده است. اگر یك قطعه سیم مسی روكش دار را به دور یك میخ آهن بپیچیم و دو سر سیم را به جریان برق مستقیم (باتری) وصل كنیم میخ به آهن ربا تبدیل می شود. چنانچه جریان برق قطع شود، خاصیت آهن ربایی میخ هم از بین می شود. جرثقیل های آهن ربایی را كه از آن ها در این كتاب صحبت شده است به همین طریق می سازند . یك قطعه آهن تقریباً خالص را در داخل سیم پیچ قرار می دهند و بعد دو سر سیم پیچ را به برق مستقیم وصل می كنند. هر چه تعداد دور سیم پیچ بیش تر و جریان برق قوی تری باشد، قدرت آهن ربا بیش تر خواهد بود. با قطع برق خاصیت آهن ربایی جرثقیل از بین می رود و آهن ربا موادی را كه جذب كرده بود رها می كند.

منبع: كتاب معلم (راهنمای تدریس) علوم تجربی پایه اول ابتدایی   تایپ: علی اكبر ادهم
طبقه بندی: علوم اول ابتدایی فصل هفتم آهن راب،
[ شنبه 16 آبان 1388 ] [ 11:39 ب.ظ ] [ علی اكبر ادهم ماراللو آموزگار ششم ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

فروش بک لینکطراحی سایتعکس