تبلیغات
متن كتاب های آموزشی

متن كتاب های آموزشی
همیاری 

تاریخ

فهرست مطالب

1- آزتك ها كه بودند؟

2- امپراتوری مستعمراتی اسپانیا چگونه در آمریكای لاتین به پایان رسید؟

3- صلیب سرخ چه زمانی تاسیس شد؟

4- شهر پمپئی كجاست؟

5- هیتلر چگونه به قدرت رسید؟

6- مقبره توتان خامون در كجا واقع است؟

7- چرا اكثر ساكنان آمریكای جنوبی كاتولیك اند؟

8- گالیله كه بود؟

9- كُلیزه چه زمان بنا شد؟

10- برده داری كی منسوخ شد؟

11- چرا دیوار بزرگ چین ساخته شد؟

12- خلیج بوتانی چگونه به شهرت رسید؟

13- راسپوتین كه بود؟

14- چه بر سر بومیان استرالیا آمد؟

14- سازمان ملل چیست؟

15- دوران جنگ سرد چه بود؟

16- بازی های المپیك نخستین بار در كجا برگزار شد؟

17- مارك تواین كه بود؟

18- عصر رنسانس چیست؟

19- چرا بردگان سیاه پوست را به آمریكا بردند؟

20- چرا تاج محل ساخته شد؟

21- جنگ استقلال آمریكا چه بود؟

22- نهضت پروتستان چه بود؟

23- مهاتما گاندی كه بود؟

1- آزتك ها كه بودند؟

«آزتك ها» سرخپوستانی بودند كه از قرن یازدهم تا اویل قرن شانزدهم میلادی در فلات مركزی مكزیك زندگی می كردند. تمدن آزتك، یكی از باشكوه ترین تمدن های آمریكای مركزی به شمار می رود. البته این تمدن، توسط خود آزتك ها به وجود نیامده است. آن ها از دانش و تمدن سایر اقوام بهره گرفتند و تمدن خود را بنیان نهادند. آن ها به زبانی كه «ناهوا» نامیده می شود صحبت می كردند. در حال حاضر، زبان رسمی كشور مكزیك، اسپانیایی است؛ با این حال، امروزه بیش از یك میلیون مكزیكی به زبان ناهوا صحبت می كنند.

          آزتك ها در سال 1324 میلادی در دهكده ای ساكن شدند كه بعدها به شهری بزرگ تبدیل شد. در حال حاضر، شهر «مكزیكوسیتی» - پایتخت مكزیك – درست در همان مكان بنا شده است. آن ها قصرها و معابد بسیار زیبایی برای ستایش خدایان خود بنا كرده بودند و در این معابد، انسان های بسیاری را برای خدایان قربانی می كردند. دانش این مردم در مورد ستاره شناسی و ریاضیّات، قابل توجه است.

          نقطه اوج و شكوه تمدن آزتك، نقطه زوال و افول آن نیز محسوب می شود. در سال 1519 میلادی یك كاشف اسپانیایی به نام «هرناندو كورتز» پا بر خاك مكزیك نهاد و پادشاه آزتك را به اسارت گرفت. او دو سال بعد، آزتك ها را شكست داد و شهر آن ها را ویران كرد. با این حال، خوشبختانه آثار تمدن آزتك به طور كامل نابود نشده است و هنوز می توان معابد، سكوهای مخصوص قربانی، انواع زیور آلات و سایر بناها و اشیایی را كه به فرهنگ و تمدن این قوم مربوط می شوند،‌ در مكزیكوسیتی یافت.

2- امپراتوری مستعمراتی اسپانیا چگونه در آمریكای لاتین به پایان رسید؟

          آمریكای لاتین شامل 20 كشور است. تمام این كشورها، بین قرن های 16 تا 19 میلادی مستعمره دو كشور پرتغال و اسپانیا بودند (كشور برزیل مستعمره پرتغال و سایر كشورهای آمریكای لاتین مستعمره اسپانیا بودند.)

          بزرگ ترین گروه جمعیتی كشورهای آمریكای لاتین را مهاجران پرتغالی و اسپانیایی تشكیل می دادند. البته سرخپوستان بومی نیز در این كشورها زندگی می كردند. به تدریج، میان سفیدپوستان و سرخپوستان، ازدواج هایی صورت گرفت و گروهی دورگه به وجود آمد. به این ترتیب، پس از چند قرن، اكثریت جمعیت كشورهای آمریكای لاتین را جمعیتی دورگه تشكیل داد. از آن جا كه دو كشور پرتغال و اسپانیا حاضر نبودند برای این افراد حقوقی برابر با سفیدپوستان قایل شوند، آن ها دست به مبارزه زدند و به گروهی انقلابی و استقلال طلب تبدیل شدند.

          مكزیك، اولین كشوری بود كه به استقلال دست یافت. استقلال طلبان این كشور، در سال 1808 میلادی، یعنی زمانی كه اسپانیا از ناپلئون شكست خورد و به دست فرانسه افتاد، اولین قدم ها را برای استقلال كشورشان برداشتند.

          دولت اسپانیا پس از شكست ناپلئون نتوانست علیه استقلال طلبان مكزیكی اقدام انجام دهد و به این ترتیب، مكزیك مستقل شد. پس از استقلال مكزیك، آرژانتین به رهبری «سن مارتین» به استقلال رسید. سن مارتین پس از استقلال كشورش، به شیلی رفت و با رهبری او، این كشور نیز مستقل شد. «سیمون بولیوار» نیز یكی دیگر از قهرمانان استقلال آمریكای لاتین بود. با فعالیت های او كشورهای ونزوئلا، كلمبیا، پرو،‌ اكوادر و سرانجام بولیوی به استقلال رسیدند.

3- صلیب سرخ چه زمانی تاسیس شد؟

          صلیب سرخ در سال 1864 میلادی در كنفرانسی در ژنور، با حضور 26 كشور از نقاط مختلف جهان تاسیس شد. یك سویسی به نام «هنری دونانت» كه خود شاهد كشت و كشتار در میادین جنگ بود، پیشنهاد تاسیس این سازمان را داد.

          اهداف كلی كه در كنفرانس سال 1864 میلادی برای صلیب سرخ بین الملل مطرح شد، از این قرارند:

- در طول دوران جنگ باید با زندانیان و مجروحان خوش رفتاری شود.

- بیمارستان های صحرایی در طول جنگ بی طرف تلقی شوند.

همگان موظف اند از پزشكان و پرستاران حمایت كنند.

- و بالاخره صلیب سرخ به عنوان میانجی میان حكومت ها عمل می كند و ناظر بر ریشه كنی درد و رنج در دوران جنگ است.

          در سال 1919 میلادی انجمن صلیب سرخ با هدف توسعه فعالیت های این سازمان در زمان صلح تشكیل شد. به این ترتیب واحدی برای كمك رسانی به صدمه دیدگان از بلایای طبیعی (مانند زلزله،‌قحطی، سیل و ...) در این سازمان تاسیس شد. بر همین اساس، یك مركز پرستاری بین المللی در لندن دایر شد كه هر ساله صدها پرستار در آن تعلیم می بینند. به علاوه، صلیب سرخ اقدام به تاسیس تعدادی بیمارستان در كشورهایی كه مردم آن به خاطر نوع آب و هوا، مستعد ابتلا به بیماریهای گرمسیری و مالاریایند، كرد.

4- شهر پمپئی كجاست؟

          شهر «پمپئی» شهری باستانی در جنوب ایتالیاست. این شهر نزدیك به 1700 سال زیر خاكسترهای آتشفشانی مدفون بود و همه، به جز مورخین، آن را به فراموشی سپرده بودند. پمپئی قبل از وقوع آتشفشان به مدت 600 سال بندری با شكوه در امپراتوری روم بود و در دامنه كوه «وسوویوس» در بخش ناپل قرار داشت. این شهر زیبا، در واقع ییلاق رومیان ثروتمند محسوب می شد.

          در سحرگاه روز بیست و چهارم ماه اوت سال 79 میلادی حادثه ای به وقوع پیوست كه موجب شد داستان زندگی روزمره رومی ها برای سالیان دراز محفوظ بماند. در این روز آتشفشان كوه وسوویوس ناگهان فوران كرد. به مدت سه روز، آسمان تیره و تار شد و خاكستر آتشفشانی و گدازه بر شهر محكوم به نابودی فرو ریخت.

          پس از آن كه انفجار و فوران آتشفشان فرو نشست، شهر پمپئی در زیر تلی از خاكستر و گدازه، به ضخامت 5/2 تا سه متر مدفون شده بود. دو هزار نفر از 20 هزار سكنه شهر در اثر فرو ریختن سقف ها و تنفس گازهای سمی جان باختند. چنین به نظر می رسید كه پمپئی از صفحه ی روزگار محو شده است.

          در سال 1748 میلادی كشاورزی كه مشغول كندن زمین بود، چند مجسمه در خاك یافت. این كشف منجر به یافتن شهری شد كه به كلی در خاكستر مدفون شده بود. به این ترتیب، اطلاعات قابل توجهی راجع به این شهر رومی كه در اوج شكوفایی بود، به دست آمد. تابلوهای نقاشی، مجسمه های گوناگون، سكه، آینه، قلم و ظروف مختلف از جمله هزاران شیئی بودند كه از زیر خاك بیرون آمدند. این اشیا در حال حاضر در موزه شهر ناپل نگهداری می شوند.

5- هیتلر چگونه به قدرت رسید؟

          ركود اقتصادی سال 1929 میلادی فرصتی فراهم كرد تا «آدولف هیتلر» حمایت سرمایه داران بزرگ، اقشار متوسط و كم درآمد جامعه و همچنین بیكاران را به دست آورد. او به سرمایه داران و تجار، قول ایجاد حكومتی راست گرا را داد و به اقشار كم درآمد نیز نوید داد كه به زودی آلمان، بر رنج ها و دردهای خود غلبه خواهد كرد و عظمت و بزرگی خود را باز خواهد یافت.

          آدولف هیتلر در سال 1889 میلادی در اتریش متولد شد. ولی او از حكومت اتریشی – مجاری متنفر بود و به همین جهت در جنگ جهانی اول برای آلمان جنگید. در سال 1920 میلادی به عضویت «حزب ناسیونال سوسیالیست كارگران آلمان» درآمد كه بعدها به اختصار، «حزب نازی» نام گرفت. او پس مدت كوتاهی، رهبر این حزب شد. در سال 1923 میلادی به عنوان فردی انقلابی روانه زندان شد و در آن جا كتاب «نبرد من» را نگاشت. هیتلر از تمامی یهودیان متنفر بود و معتقد بود كه نابرابری و عدم تساوی نژادها، اجتناب ناپذیر است و نژاد آریایی، برتر از سایر نژادهاست. او می خواست آلمان بر سراسر دنیا حكومت كند.

          هیتلر در سال 1924 میلادی پس از آزادی از زندان، پایه های قدرت حزب نازی را بنا نهاد. این حزب، در انتخابات سال 1930 میلادی با كسب بیش از شش میلیون رای، دومین حزب بزرگ كشور شد. در سال 1933 میلادی بسیاری از نازی ها در انتخابات مجلس رای آوردند. از این رو، رئیس جمهور جمهوری آلمان، «فیلد مارشال هیندنبرگ» به ناچار پذیرفت كه پس از این، نمی توان بدون كمك رهبران این حزب، بر كشور حكومت كرد. هیتلر به مشاركت در حكومت كشور فراخوانده و به زودی به عنوان صدراعظم برگزیده شد. او كه برای نخستین بار بر مسند قدرت قرار گرفته بود، تصمیم به ایجاد حكومتی دیكتاتوری گرفت.

          به زودی نیروی پلیس، تحت نظارت و كنترل هیتلر در آمد. او نیروهای ویژه نازی را كه «اِس آ» و «اِس اِس» خوانده می شدند، به وجود آورد. هیتلر پس از مرگ هیندنبرگ در دوم اوت سال 1934 میلادی حكومت آلمان را به طور كامل در دست گرفت.

6- مقبره توتان خامون در كجا واقع است؟

          مقبره «توتان خامون» در مصر و در جایی كه دره سلاطین خوانده می شود، قرار دارد. توتان خامون، یكی از فراعنه مصر بود كه در سال 1352 قبل از میلاد درگذشت. نام او، تا سال 1922 میلادی تنها برای باستان شناسان و محققین آشنا بود؛ تا این كه در این سال، «هاوارد كارتر» مقبره او را كشف كرد. جواهرات گرانبها،‌زیور آلات، گلدان، اثاثیه مختلف، لباس، تابوتهای آراسته، ارابه ها و جسد مومیایی شده فرعون جوان در حالی كه نقابی از طلا بر چهره داشت، از جمله چیزهایی بودند كه در این مقبره پیدا شدند.

          مصری های باستان، پس از دفن هر یك از فراعنه،‌مقبره آن ها را مملو از اشیای زیا و گرانبها می كردند. آن ها معتقد بودند كه فرعون واقعا نمرده است. و اگر اسباب و لوازم كافی برای محافظت از خود در سفر به جهان زیرین داشته باشد، می تواند به زندگی خویش ادامه دهد. بسیاری از مقبره های پادشاهان و فراعنه، به خاطر وجود طلا و جواهر توسط مردم محلی غارت شده اند.

7- چرا اكثر ساكنان آمریكای جنوبی كاتولیك اند؟

          بیشتر كشورهای امریكای جنوبی كاتولیك اند؛ چرا كه این قاره، نخستین بار توسط كاشفانی از كشورهای كاتولیك مانند پرتغال و اسپانیا كشف شد.

          ونزوئلا اولین مستعمره اسپانیا در امریكای جنوبی بود. «كریستف كلمب» در سال 1498 میلادی در سومین سفر دریایی خود، آن را كشف كرد و در اوایل قرن شانزدهم میلادی مهاجران در آن ساكن شدند.

          اوروگوئه در سال 1515 میلادی توسط سیاحی اسپانیایی به نام «دیازد سولیس» كشف شد و تا سال 1830 میلادی كه به استقلال رسید، تحت سلطه پرتغال و اسپانیا بود. برزیل، اگرچه در سال 1500 میلادی توسط یك اسپانیایی كشف شد، ولی پرتغال آن را مستعمره خود می دانست.

          كلمبیا و اكوادر، اوایل قرن شانزدهم میلادی توسط اسپانیا فتح شدند. در سال 1532 میلادی «فرانسیسكو پیزارو» با تصرف پرو و امپراتوری «اینكا» - كه شامل بولیوی، شیلی، كلمبیا و اكوادر امروزی می  شود – قلمرو مستعمرات اسپانیا را وسیع تر كرد.

          پاراگوئه نیز در سال 1526 میلادی تحت سلطه ی اسپانیا درآمد. «پدرو دی ندوزا» - ناخدای اسپانیایی – در سال 1536 میلادی در مكانی كه امروزه بوینس آیرس نامیده می شود. مستعمره ای به وجود آورد. مدت كوتاهی پس از آن، سرخپوستان به این مستعمره حلمه كردند و آن را به آتش كشیدند. ولی در سال 1580 میلادی اسپانیایی ها مجددا این مستعمره را بنا كردند.

          به این ترتیب، امریكای جنوبی تحت سلطه دو كشور اسپانیا و پرتغال درآمد. در اوایل قرن 19 میلادی این مستعمرات شوش كردند و حكومت جمهوری تشكیل دادند. مذهب كاتولیك، از جمله آثار قرن ها سلطه گری و تسلط فاتحان بر این كشورهاست.

8- گالیله كه بود؟

          «گالیلو گالیلئی» (1564 – 1642م) دانشمند و ریاضیدان بزرگ ایتالیایی و اولین ستاره شناسی بود كه از تلسكوپ استفاده كرد. او كاشف قوانین مربوط به آونگ و پایه گذار فیزیك نوین است.

          آزمایشی كه گالیله با پرتاب گلوله از برج كج پیتزا انجام داد،‌معروف است. او با پرتاب دو گلوله فلزی با وزن های متفاوت از این برج، ثابت كرد كه سرعت سقوط اجسام با وزن های متفاوت، یكسان است. او در 19 سالگی با مشاهده و تفكر درباره نوسان فانوسی كه از سقف كلیسای جامع آویزان بود، به این نتیجه رسید كه از نوسان آونگ، می توان به عنوان وسیله ای برای اندازه گیری زمان استفاده كرد و بدین ترتیب زمینه ی اختراع ساعت های مدرن فراهم شد.

          گالیله اولین تلسكوپ خود را زمانی كه در دانشگاه پادوا استاد ریاضیات بود (1592 – 1610م) ساخت. او بعدها تلسكوپی با قدرت بزرگنمایی 30 برابر ابداع كرد. گالیله با تلسكوپ خود،‌ مطالعاتی راجع به ماه انجام داد و چهار قمر سیاره مشتری را كشف كرد. او فهمید كه راه شیری مجموعه ای از سیارات و ستارگان است.

          او پس از آزمایشات و مشاهدات فراوان، متقاعد شد كه نظریه خورشید مركزی «نیكلاوس كوپرنیك» (1473-1543م) صحیح است. طبق این نظریه، زمین ثابت نیست و به دور خورشید می چرخد. ولی طبق تعلیمات كلیسا، زمین ثابت بود و خورشید و سایر سیارات به دور آن می چرخیدند. به همین دلیل، در سال 1616 میلادی گالیله از جانب كلیسا اخطاری رسمی دریافت كرد. با این حال، وی در سال 1632 میلادی كتابی منتشر كرد كه در آن از نظریه خورشید مركزی كوپرنیك دفاع كرده بود. او به دادگاه تفتیش عقاید احضار شد و مجبور شد ادعای خود را تكذیب كند. این دادگاه او را محكوم كرد كه بقیه عمر خود را در انزوا و تنهایی به سر برد.

9- كُلیزه چه زمان بنا شد؟

          «كُلیزه» بین سال 69 و 81  میلادی در زمان امپراتوری «وسپازین» و «تیتوس» ساخته شد. این آمفی تئاتر بزرگ، با ابهت ترین بنا در امپراتوری روم بود و گنجایش 50 هزار تماشاچی را داشت.

          كلیزه، محلی برای نمایش بود. گلادیاتورها در این مكان تا سرحد مرگ با یكدیگر می جنگیدند. رومیان، بردگان و حیوانات وحشی را به جان هم می انداختند و یا محكومین را در جلوی حیوانات درنده می افكندند و از تماشای آن لذت می بردند. به علاوه در این محل، مسیحیان و كسانی كه تازه به دین مسیحیت گرویده بودند، به نحو دلخراشی به قتل می رساندند.

          این بنا،‌در قرون وسطی بر اثر رعد و برق و زلزله خسارات شدیدی دید. امروزه فقط خرابه های آن به جا مانده است. ولی همین خرابه ها نیز یكی از مشهورترین بناهای تاریخی جهان محسوب می شود.

10- برده داری كی منسوخ شد؟

          نخستین قدم بزرگ برای براندازی نظام برده داری در سال 1811 میلادی، هنگامی كه بریتانیا تجارت برده را ممنوع كرد، برداشته شد. در سال 1833 میلادی قانون آزادی تمام بردگان در مستعمرات بریتانیا به تصویب رسید، به این ترتیب، كشورهای دیگر اروپایی نیز از بریتانیا پیروی كردند.

          در ایالات متحده امریكا، اختلاف نظر در باره ابقا یا براندازی نظام برده داری در سال 1861 میلادی به جنگ داخلی انجامید. این جنگ، بین ایالات شمالی كه خواهان ممنوعیت برده داری و ایالات جنوبی كه موافق با نظام برده داری بودند، به وقوع پیوست.

          «لینكن» - رئیس جمهوری وقت آمریكا- در سال 1863 میلادی اعلامیه آزادی بردگان را صادر كرد. دو سال بعد، با پیروزی شمالی ها، برده داری در آمریكا به طور قانونی و برای همیشه ممنوع شد.

11- چرا دیوار بزرگ چین ساخته شد؟

          دیوار بزرگ چین در قرن سوم پیش از میلاد برای جلوگیری از یورش و حمله تاتارهای مغول ساخته شد. ارتفاع این دیوار در كوتاهترین بخش به شش متر و در بلندترین نقطه به 15 متر می رسد. ضخامت پایه آن، بین 5/4 تا 12 متر است و برج هایی به ارتفاع 18 متر دارد.

          این بنای عظیم از سنگ و آجر شاخته شده است و طولش به 2414 كیلومتر می رسد. بیش از 500 هزار كارگر برای ساختن این سد محكم و نفوذ ناپذیر كار كرده اند.

          دور تا دور تمام شهرهای بزرگ چین، دیوارهای مشابهی ساخته شده بود. این دیوارها، دروازه هایی برای عبور و مرور داشتند كه شب ها آن ها را برای محافظت از شهر در مقابل حملات ناگهانی دشمن می بستند. در طول تاریخ، همسایگان چین همواره چشم طمع به این سرزمین داشتند. آن ها چندین بار این كشور را مورد تاخت و تاز قرار داده و پایتخت را تصرف كرده بودند.

          دیوار بزرگ چین كه روزگاری وسیله دفاعی بی نظیری محسوب می شد، امروزه به یك اثر باستانی جالب و دیدنی تبدیل شده است كه هر ساله جهانگردان بسیاری از آن دیدن می كنند.

12- خلیج بوتانی چگونه به شهرت رسید؟

          «بوتانی» نام خلیجی در استرالیاست كه سال ها قبل محكومین و مجرمین بریتانیایی، برای كار به آن تبعید می شدند.

          كاپیتان «جیمز كوك» در سال 1770 میلادی استرالیا را تحت تملك بریتانیا درآورد. پیش از آن، دولت بریتانیا محكومین به كار را به كشتزارهای آمریكا می فرستاد. ولی پس از آنكه مستعمرات آمریكای شمالی در سال 1782 میلادی استقلال یافتند، محكومین، به استرالیا فرستاده شدند. استرالیا به این دلیل انتخاب شده بود كه فاصله بسیار زیادی از بریتانیا داشت.

          در سال 1788 میلادی ناوگانی كه توسط دو كشتی جنگی همراهی می شد، 828 محكوم را كه 300 نفرشان زن بودند، در خلیج بوتانی پیاده كرد. كاپیتان «آرتور فیلیپ» (1738 – 1814م) مسئول هیئت اعزامی بود. او كه به عنوان فرماندار منصوب شده بود، مستعمره ای تشكیل داد و آن را «سیدنی» نامید.

          این مستعمره، به محلی برای تبعید مجرمین تبدیل شد. البته بسیاری از این محكومین فقط به خاطر خلاف های كوچكی كه انجام داده بودند، به این مكان تبعید می شدند.

          به تدریج، برخی از افراد عادی نیز در این منطقه ساكن شدند و محكومین مانند برده و بدون مزد،‌برای آنان و مقامات رسمی كار می كردند. بسیاری از محكومینی كه دوران محكومیتشان به پایان رسیده بود، در استرالیا ماندند و در زمین هایی كه به آن ها واگذار شده بود، ساكن شدند.

13- راسپوتین كه بود؟

          «گریگوری افیموویچ» كه بعدها به «راسپوتین» (1872 – 1916م) شهرت یافت، زارعی روسی بود كه به شخصی بانفوذ و محبوب در دربار «تزار نیكلاوس دوم» تبدیل شد. او تقریبابی سواد، ولی دارای شخصیتی بسیار جذاب و گیرا بود. راسپوتین در سال 1903 میلادی خانواده اش را در سیبری غربی ترك كرد و به پایتخت روسیه، سن پطرزبورگ رفت. او در آن جا مورد توجه و محبت مقامات ارشد كلیسا قرار گرفت و به واسطه ی شخصیت پرجاذبه اش، طرفداران بسیاری یافت.

          راسپوتین ادعا می كرد كه دارای قدرتی شفابخش است. به همین دلیل در سال 1905میلادی از طرف تزار نیكلاوس و همسرش «الكساندرا» احضار شد. پرنس جوان «الكسیس» از بیماری هموفیلی رنج می برد. ظاهرا تلقینات و القائات راسپوتین، حال پرنس جوان را بهتر كرد، همین امر باعث شد الكساندرا به او به چشم قدیسی بنگرد كه خداوند برای نجات خانواده ی سلطنتی و كشور فرستاده است. ولی راسپوتین بعدها، به خاطر تكبر و فساد اخلاقی و همچنین مداخله در حكومت، دشمنان بسیاری پیدا كرد. پارلمان روسیه در سال 1912 میلادی وی را به داشتن شخصیت و رفتاری مرموز و اعمال قرون وسطایی محكوم كرد؛ در نتیجه او تبعید شد.

          با این حال دو سال بعد، راسپوتین اجازه یافت به سن پطرزبورگ باز گردد. در سال 1915 میلادی تزار فرماندهی سپاهیانش را در جبهه ی نبرد با آلمان برعهده گرفت. راسپوتین كه مخالف جنگ بود،‌از نفوذ خود بر روی همسر تزار استفاده كرد و اوضاع پایتخت را تحت كنترل خود درآورد. به همین دلیل گروهی از اشراف زادگان تصمیم گرفتند او را به قتل برسانند. آن ها علاوه بر این كه به راسپوتین حسادت می كردند، از رفتارهای ننگ آور او به ستوه آمده و به او به عنوان فردی خائن، مظنون شده بودند. راسپوتین در سال 1916میلادی در خانه ای كه به آن دعوت شده بود به دام افتاد و به قتل رسید.

14- چه بر سر بومیان استرالیا آمد؟

          ساكنین اولیه استرالیا به سرنوشت سایر بومیانی كه سفید پوستان به سرزمینشان پا گذارده و در آن ساكن شده اند، دچار شدند. آن ها به تدریج پراكنده گشتند و تعدادشان به طور چشمگیری كاهش یافت.

          البته بر خلاف بومیان آمریكا و افریقا، با بومیان استرالیا بدرفتاری نشد و آن ها به هیچ وجه مورد آزار و اذیت قرار نگرفتند. سفیدپوستان از ابتدا نظر مثبت و مساعدی نسبت به بومیان استرالیا داشتند. ولی حاكمین سفید پوست، نمی توانستند فاصله میان فرهنگ به شدت سنتی و مذهبی بومیان و اهداف مادی ساكنین جدید را پر كنند.

          طی روند طبیعی – شاید در نتیجه ی یاس و دلسردی- تعداد بومیان استرالیا از 350هزار نفر در قرن 18 میلادی به 40 هزار نفر در دهه ی 1930 میلادی كاهش یافت. ولی از آن زمان به بعد، با همدردی و درك بیشتر، تعداد آن ها به تدریج افزایش یافت.

14- سازمان ملل چیست؟

          سازمان ملل متحد،‌موسسه ای بین المللی است كه طبق منشور ملل متحد تاسیس شده است و اهداف آن همكاری بین المللی،‌رفع اختلافات،‌استقرار صلح و جلوگیری از جنگ است. منشور ملل متحد، پس از جنگ جهانی دوم توسط كشورهایی كه بر علیه آلمان می جنگیدند، امضا شد. چندین كشور دیگر نیز با قبول متن منشور، به جمع امضا كنندگان پیوستند. مفاد منشور، استقرار صلح در جهان، حق استقلال و حاكمیت برای همه ی ملت ها و آزادی انتخاب حكومت بود. در سال 1945 میلادی منشور ملل متحد با 111 ماده به امضای 51 كشور از جمله ایالات متحده امریكا، انگلستان، اتحاد جماهیر شوروی سابق، فرانسه، هند، مصر، افریقای جنوبی، تركیه، یونان و كانادا رسید و سازمان ملل متحد، رسما تاسیس شد. از آن زمان به بعد، كشورهای دیگر نیز به سازمان ملل پیوسته اند.

15- دوران جنگ سرد چه بود؟

          پس از پایان جنگ جهانی دوم، با تقسیم جهان به دو قطب شرق و غرب (شوروی و امریكا) دوران نوینی درمناسبات بین الملل شروع شد كه دوران جنگ سرد نام گرفت. جنگ سرد كه تا سال 1990 میلادی ادامه یافت،‌دوران كشمكش سیاسی- عقیدتی بین دو ابرقدرت شرق و غرب بود. این كشمكش، بین دو قدرت جهانی «كمونیست» «كاپیتالیست» به شكل غیر مستقیم، با ایجاد دسته بندی های نظامی و سیاسی و با دست زدن به رقابت تسلیحاتی و جنگ تبلیغاتی صورت می گرفت.

          از جمله نتایج جنگ سرد، می توان به تقسیم اروپا به دو قسمت شرق و غرب اشاره كرد. یكی از نشانه های بارز تقسیم اروپا،‌احداث دیوار برلین در وسط شهر برلین و تفكیك آلمان به دو قسمت شرقی و غربی بود.

16- بازی های المپیك نخستین بار در كجا برگزار شد؟

          بازی های المپیك برای اولین بار در یونان برگزار شد. زمان برگزاری نخستین بازی المپیك سال 776 قبل از میلاد بود و پس از آن طبق سنت، هر چهار سال یك بار تكرار می شد؛ تا اینكه در سال 393میلادی به فرمان امپراتور «تئودو سیوس اول» متوقف شد.

          این بازی ها،‌ابتدا منحصر به مسابقه های دو و كشتی بود و تنها یك روز به طول می انجامید. بعدها مسابقه های ارابه رانی، اسب دوانی و مشت زنی نیز متداول شد و زمان مسابقات به پنج روز افزایش یافت. مردان نیرومند و ورزیده از سراسر یونان برای شركت در این بازی ها در شهر «المپی» گرد می آمدند و برای بردن جوایز – كه تاج هایی از برگ زیتون بودند- با هم به رقابت می پرداختند.

          در اواخر قرن 19 میلادی ایده ی برپایی بازی های المپیك زنده شد. در سال 1896 میلادی پس از 1500 سال وقفه، مسابقات المپیك مجددا در یونان برپا شد. از آن تاریخ به بعد، این مسابقات هر چهار سال یك بار به صورت بین المللی در پایتخت یكی از كشورها برگزار می شود. بازی های المپیك در حال حاضر در رشته های وزنه برداری،‌شنا، مشت زنی، كشتی، دو چرخه سورای، دو و میدانی، قایق رانی،‌فوتبال، بسكتبال، ژیمناستیك، تیراندازی و چندین رشته ورزشی دیگر انجام می شود.

          تنها در سال های 1916، 1940 و 1944 میلادی به خاطر جنگ های جهانی اول و دوم، این بازی ها برگزار نشد.

          پنج حلقه ی پرچم المپیك، سمبل و نشانه ی همبستگی ملت های پنج قاره جهان است.

17- مارك تواین كه بود؟

          «مارك تواین» نام مستعار نویسنده ی امریكایی «ساموئل لنگهورن كلمنز» است. او در 30نوامبر سال 1835 میلادی در دهكده ای واقع در فلوریدا متولد شد. كلمنز نخست به عنوان كارگر چاپخانه در نیویورك و فیلادلفیا مشغول به كار شد. در سال 1856 میلادی كار بر روی كشتی بخار را آغاز كرد و تا سال 1861 به عنوان راهنما،‌بر روی كشتی كاركرد.پس از آن، به نوادا رفت تا شانسش را در استخراج معدن بیازماید. او در این كار ناموفق بود، لوی به زودی شغلی به عنوان خبرنگار روزنامه یافت. كلمنز از آن پس، مقالاتش را با نام مارك تواین امضا می كرد.

          پس از آن زندگی شغلی مارك تواین صرف نوشتن شد. او چند كتاب نوشت كه به یادماندنی ترین آن ها، «تام سایر» (1876م) و «ماجراهای هاكلبری فین» (1884م) است. هر دو كتاب، ماجراجویی های پسران جوانی را در دهه ی 1830 میلادی بازگو می كنند. مارك تواین در 21 آوریل سال 1910 میلادی در حالی كه هنوز مشغول نوشتن زندگینامه خویش بود، درگذشت.

18- عصر رنسانس چیست؟

          در تاریخ اروپا از حدود سال 1250 تا 1650 میلادی را «عصر رنسانس» گویند. 16 رنسانس در لغت به معنی «تجدید حیات» و «احیا» است و منظور از آن، احیای مجدد ادبیات و صنایع و علوم قدیم و تقلید از آثار گذشته است. فرهنگ و دانش روم و یونان باستان، در قرون وسطی به دست فراموشی سپرده شده بود. ولی هنرمندان و نویسندگان عصر رنسانس در آثارشان توجه مجددی به آثار و تمدن گذشتگان، به خصوص روم و یونان پیدا كردند. رنسانس، تحولی عظیم در علوم، ادبیات،‌اندیشه و هنر ایجاد كرد و موجب شد عصر نوینی در اروپا آغاز شود و قرون وسطی پایان یابد. رنسانس ابتدا از ایتالیا آغاز شد و پس از آن به سایر كشورهای اروپایی گسترش یافت. در این دوره،‌ادبیات و صنایع دوباره رونق یافتند و هنرمندان آثار باشكوهی پدید آوردند.

          ویژگی مهم عصر رنسانس‌، توجه به هنر است. هنرمندان این عصر، تحولات بسیاری در هنر و نقاشی به وجود آوردند. از جمله این هنرمندان می توان به «لئوناردو داوینچی» و «میكل آنژ» اشاره كرد.

19- چرا بردگان سیاه پوست را به آمریكا بردند؟

          پس از كشف قاره امریكا توسط «كریستف كلمب» بسیاری از اروپاییان به این قاره مهاجرت كردند. مهاجران سفید پوست، برای كشت انواع محصولات و كار سخت در مزارع،‌نیاز به نیروی انسانی داشتند. به همین جهت، پرتغالی ها،‌انگلیسی ها و اسپانیایی ها، سیاه پوستان را برای فروش از افریقا به امریكا بردند. از قرن هفدهم میلادی تجارت پر سود برده آغاز شد و تا اواخر قرن نوزدهم میلادی به صورت رسمی ادامه یافت.

          برای حمل بردگان، كشتی های مخصوصی ساخته شده بود. در زیر عرشه ی این كشتی ها، دالان های قفس مانندی وجود داشت كه بردگان در آن جا به همه زنجیر می شدند و هفته ها و ماه ها در این محیط تاریك به سر می بردند تا به مقصد برسند. تعداد زیادی از این بردگان قبل از رسیدن به خاك آمریكا می مردند. تعداد بردگانی كه زنده وارد امریكا شدند، حدود 20 میلیون نفر تخمین زده شده است.

20- چرا تاج محل ساخته شد؟

          یكی از امپراتوران مغول به نام «شاه جهان» (1614- 1666م) تاج محل را به عنوان آرامگاهی برای همسر محبوبش «ممتاز محل» ساخت. تاج محل در شهر تاریخی «اكبر آباد» واقع در هندوستان شمالی ساخته شده است و یكی از زیباترین بناهای جهان به شمار می رود.

در اوایل قرن 16 میلادی هنگامی كه مغول ها به هندوستان رسیدند،‌تمدن ایرانی را نیز همراه خود وارد این سرزمین كردند. تاج محل، نمونه كاملی از معماری ایرانی است. این آرامگاه را از سنگ مرمر سفید ساخته و با سنگ های گرانبها خاتم كاری كرده اند. ارتفاع آن تا نوك گنبد عظیمش 61 متر است و اطراف آن را باغ هایی به سبك ایرانی احاطه كرده اند. دیوارهای داخل ساختمان، با نقوش گلدار پوشیده شده است و بر روی آن ها آیاتی از قرآن با سنگ های قیمتی به چشم می خورد. مقبره خانواده سلطنتی در زیر طاق قوسی شكلی قرار دارد و برخلاف تالار، كاملا ساده است.

21- جنگ استقلال آمریكا چه بود؟

          پس از مهاجرت سفیدپوستان به امریكا و پیروزی مهاجران بر بومیان،‌رقابت بین سفید پوستان مهاجری كه از كشورهای مختلف اروپایی به این سرزمین قدم نهاده بودند، آغاز شد. بدین ترتیب، انگلیسی ها و فرانسوی ها در امریكای شمالی و اسپانیایی ها و پرتغالی ها در امریكای جنوبی و مركزی، سرزمین هایی را به تصرف خود درآوردند. مهاجران انگلیسی،‌13 مهاجرنشین در ساحل غربی اقیانوس اطلس تشكیل دادند. در اواسط قرن 18 میلادی جنگی بین فرانسه و انگلستان بر سر مستعمرات درگرفت. انگلیسی ها در این جنگ پیروز شدند و سرزمین های فرانسویان را تصاحب كردند. بدین ترتیب، امریكای شمالی مستعمره امپراتوری انگلیس شد.

ساكنان مهاجرنشین ها با وجود این كه انگلیسی بودند،‌به دولت انگلستان مالیات می دادند. به علاوه، بین مهاجرنشین ها و حكومت انگلستان بر سر مسایل اداری و قوانین،‌مرتب اختلاف به وجود می آمد.

در سال 1765 میلادی دولت انگلستان مالیات مهاجرنشینان را افزایش داد. در مقابل، آن ها دست به شورش زدند و بین دو طرف جنگ درگرفت. «جورج واشینگتن» رهبری شورشیان را برعهده گرفت و طی چند نبرد، نیروهای انگلیس را شكست داد. سرانجام در سال 1776 میلادی، پس از پیروزی مهاجرین بر انگلستان، 13 مهاجرنشین اعلام استقلال كردند و با نام ایالات متحده امریكا با هم متحد شدند. با پایان یافتن جنگ استقلال، جورج واشینگتن به عنوان اولین رئیس جمهور امریكا انتخاب شد. پس از آن، ایالات متحده با توسل به زور، سرزمین های وسیعی را از سرخپوستان گرفت و با خرید زمین های دولت فرانسه در قاره امریكا، قلمرو خود را به سمت غرب تا اقیانوس آرام گسترش داد.

22- نهضت پروتستان چه بود؟

          تا قرن شانزدهم میلادی اكثر اروپاییان پیرو آیین «كاتولیك» بودند و از پاپ پیروی می كردند. به علاوه، كلیساها و كشیشان نیز در تمام كشورهای اروپایی، تابع پاپ بودند. اما در قرن شانزدهم میلادی نهضتی علیه آیین كاتولیك و پاپ به وجود آمد و شعبه جدیدی در مسیحیت به نام آیین «پروتستان» پدیدار شد. در این قرن، یك كشیش آلمانی به نام «مارتین لوتر» علیه پاپ قیام كرد و به خاطر تجملات به او معترض شد. لوتر اعلام كرد كه مسیحیان نیاز به داشتن پاپ ندارند و هر كشوری می تواند خود، یك اسقف داشته باشد. از آن پس، طرفداران لوتر، پروتستان (یعنی اعتراض كنندگان) نام گرفتند.

          نهضت لوتر با حمایت شاهزادگان آلمانی پیروز شد. شاهزادگان آلمانی، اسقف ها را تعیین كردند و كلیساها تابع دولت شدند. پس از آن،‌آیین پروتستان به سایر كشورهای اروپایی نیز گسترش یافت.

          در حال حاضر كشورهای فرانسه،‌انگلستان، سویس، هلند،آلمان، دانمارك،‌سوئد و نروژ پروتستان اند و كشورهای ایتالیا،‌اسپانیا، اتریش، پرتغال، لهستان و چند كشور دیگر كاتولیك اند.

23- مهاتما گاندی كه بود؟

          «مهاتما گاندی» (1869- 1948م) رهبر نهضت استقلال طلبی هند بود كه نقشی اساسی در رهایی كشورش از استعمار بریتانیا داشت.

          گاندی در سال 1914 میلادی به عنوان رهبر كنگره ملی هند – كه سعی در تاسیس یك جمهوری مستقل داشت- انتخاب شد. اگرچه او با حكومت بریتانیا در ستیز بود، ولی به ملت بریتانیا احترام می گذاشت. بسیاری از بریتانیایی ها نیز باوجود اینكه قادر به درك وی نبودند، او را تحسین می كردند.

          او از لنگ به عنوان لباس و پوشش استفاده می كرد. وی سراسر هند را پیمود تا مردم را به استفاده از چرخ های ریسندگی به عنوان وسیله ای برای رهایی از وابستگی تشویق كند. گاندی روزنامه و مقالاتی برای معرفی خود به كاستها و هندوها منتشر كرد و یك سیستم بهداشتی برای كمك به روستاهای دورافتاده ارائه داد. میلیون ها نفر از پیروانش او را «بابو» (به معنی پدر) می خواندند. ولی كوشش های وی برای اتحاد مسلمانان و هندوها چندان موفقیت آمیز نبود. او در سال 1922 میلادی به جرم آشوبگری، دستگیر و به مدت دو سال روانه زندان شد.

          گاندی كه می دید حركت به سوی خود مختاری هند به آرامی پیش می رود، مخالفت و اعتراض خود را نسبت به اقتدار و حاكمیت بریتانیا بیشتر كرد و به همین جهت، مرتب زندانی می شد. با شروع جنگ جهانی دوم گاندی اعلام كرد كه نیروهای متفقین فقط در صورتی می توانند انتظار حمایت كشورش را در جنگ داشته باشند كه آن را هندوستانی آزاد بدانند.

          سرانجام پس از سال ها مبارزه، با به پایان رسیدن جنگ جهانی دوم، سلطه ی انگلستان از شبه قاره هند برچیده شد. در سال 1947 میلادی به دلیل اختلافات مذهبی، پاكستان از هندوستان جدا شد و حكومتی مذهبی تشكیل داد. با شروع درگیری بین هندوها و مسلمانان، گاندی دست به اعتصاب غذا زد و قسم خورد كه در صورت عدم توقف خونریزی و كشتار،‌تا دم مرگ به اعتصاب خود ادامه خواهد داد. او توانست برای یك دوره كوتاه،‌برخورد میان گروههای مختلف را متوقف كند. ولی مدت كوتاهی پس از پایان اعتصاب غذا در 30 ژانویه 1948 میلادی توسط یك هندوی متعصب كشته شد.

          منبع:

كتاب: پرسش های عجیب! پاسخ های عجیب تر! (2)

نوشته: ا.جی.آرمسترانگ     ترجمه: پریسا همایون روز

انتشارات كتاب های قاصدك چاپ دوم بهار 80

تایپ از: علی اكبر ادهم ماراللو
طبقه بندی: تاریخ،
[ چهارشنبه 14 مرداد 1388 ] [ 08:21 ق.ظ ] [ علی اكبر ادهم ماراللو آموزگار ششم ]
نظرات
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

فروش بک لینکطراحی سایتعکس