تبلیغات
متن كتاب های آموزشی

متن كتاب های آموزشی
همیاری 

قورباغه را قورت بده!

21 روش عالی غلبه بر تنبلی و انجام بیشترین كار در كمترین زمان

نویسنده: برایان تریسی

ترجمه: اشرف رحمانی – كورش طارمی

پیشگفتار مترجمین

بهتر است صادقانه اعتراف كنیم كه در وهله نخست عنوان جذاب كتاب باعث شد كه آن را انتخاب و تهیه كنیم. اما وقتی شروع به خواندن كتاب كردیم مطالب آن را بسیار جذاب تر از عنوان آن یافتیم.

باور كردن این حرف كه «خواندن این كتاب زندگی ما را از این رو به آن رو كرد.» برای كسانی كه كتاب را بخوانند و به دستورالعمل های آن واقعاً عمل كنند بسیار آسان خواهد بود. وقتی لیست هایی را كه نویسنده گفته بود نوشتیم و مطابق برنامه زمان بندی شده ای كه روش تهیه آن در كتاب توصیف شده است شروع به كار كردیم بزودی متوجه شدیم كه داریم كارهای بسیار مهم تری را در مدت زمان بسیار كمتری به انجام می رسانیم.

در نتیجه خرسندی و رضایتی كه به خاطر احساس پیشرفت و موفقیت در زندگی خصوصی و شغلی خود پیدا كردیم با انگیزه بیشتری به كار ادامه دادیم و روش كار خود را طبق اصول و روشی كه از همین كتاب یاد گرفته بودیم مرتّباً تصحیح و تكمیل كردیم.

به این ترتیب كارایی ما باز هم بیشتر شد و در نتیجه به طور طبیعی در چرخه پیشرفت و موفقیت فزاینده قرار گرفتیم. درآمد ما بدون اغراق چند برابر شد. روابط فردی و اجتماعی ما بهبود پیدا كرد و توانستیم افق های جدیدی را در زمینه های شغلی ، تحصیلی و معنوی پیش روی خود باز كنیم.

جزئیات مربوط به پیشرفت ها و موفقیت های ناشی از به كارگیری روش هایی كه این كتاب آموزش می دهد برای هر كس بسته به اهدافی كه برای خود برمی گزیند می تواند متفاوت باشد به همین دلیل فكر مطالعه این كتاب به دست آوردیم و باتوجه به این كه حرفه ما ترجمه،‌ تالیف و انتشار كتاب است حقیقتاً بسیار خودخواهانه و حتی ناجوانمردانه بود اگر این شاهكار مدیریت زمان را ترجمه نمی كردیم و در اختیار شما قرار نمی دادیم.

 

پیشگفتار نویسنده

از این كه این كتاب را برای مطالعه در دست گرفته اید متشكرم. امیدوارم ایده هایی كه در این كتاب مطرح می شود همان طور كه توانسته است به من و هزاران نفر دیگر كمك كند برای شما نیز مفید باشد. در واقع امیدوارم كه این كتاب بتواند زندگی شما را برای همیشه دگرگون كند.

شما هیچ وقت برای انجام تمام كارهایی كه باید انجام بدهید فرصت كافی ندارید. شما به معنای واقعی كمه در انبوه كارها،‌مسئولیت های فردی، پروژه ها، روزنامه ها و مجلّه های زیادی كه باید بخوانید و كتاب هایی كه روی هم انبار شده اند تا یك روز، به محض این كه فرصتش را پیدا كردید، به سراغ آن ها بروید غرق شده اید.

امّا واقعیت این است كه هیچ وقت نمی توانید عقب افتادگی خود را جبران كنید و از كارهایتان جلو بیافتید. شما هرگز نمی توانید آن قدر از كارها پیشی بگیرید كه بتوانید تمام آن كتاب ها و نشریه ها را بخوانید و نیز به تفریحاتی كه همیشه آرزویش را داشته اید بپردازید.

در ضمن این فكر را كه می توانید با بالا بردن بهره وری خود مشكلاتی را كه در زمینه مدیریت زمان دارید حل كنید از ذهنتان بیرون كنید. هر قدر هم كه بر تكنیك های بهره وری فردی مسلط باشید همیشه بیش از آن كار دارید كه بتوانید در مدت زمانی كه در اختیار دارید، صرف نظر از این كه چه قدر وقت دارید، به همه این كارها برسید.

شما فقط به یك طریق می توانید وقت و زندگی خود را تحت كنترل درآورید و آن هم تغییر دادن روش فكر كردن، كار كردن و نحوه روبرو شدن با سیل بی پایان كارهایی است كه هر روز بر سرتان می ریزد. میزان تحت كنترل در آوردن كارها و فعالیت هایتان بستگی دارد به این كه تا چه حد بتوانید انجام بعضی از كارها را متوقف كنید و به جای آن وقت بیشتری را صرف فعالیت های كمتری كنید كه واقعاً می توانند در زندگی شما تحول ایجاد كنند.

من بیش از سی سال است كه به مطالعه مدیریت زمان مشغول هستم و عمیقاً كارهای كسانی را كه در این زمینه تخصص دارند، مانند پیتر دروكر، آلكس مك كتری، آلن لی كین، استفن كاوری و بسیار بسیاری افراد دیگر،‌ مطالعه كرده ام. صدها كتاب و هزاران مقاله در زمینه اثر بخشی و  كارایی فردی خوانده ام و این كتاب نتیجه آن هاست.

هر وقت با ایده خوبی مواجه شده ام آن را در زندگی خصوصی و شغلی خود امتحان كرده ام و اگر نتیجه بخش بوده است آن را در گفته ها و سمینارهایم مورد استفاده قرار داده و به دیگران آموزش داده ام.

گالیله می گوید: «شما نمی توانید به یك نفر چیزی را كه خودش از قبل نمی داند یاد بدهید. فقط می توانید او را از آن چه می داند باخبر و آگاه كنید.»

مطالبی كه در این كتاب مطرح می شود بسته به میزان دانش و تجربه شما برایتان آشنا به نظر خواهد رسید. این كتاب مطالب مورد نظر را به سطح بالاتری از آگاهی شما منتقل خواهد كرد. با یاد گرفتن این روش ها و تكنیك ها و به كارگیری مداوم آن ها تا جایی كه تبدیل به عادت شوند می توانید جریان زندگی خود را به نحوی بسیار مثبت تغییر دهید.

 

حكایت خودم

          اجازه بدهید مختصری در مورد خودم و دلایل به وجود آمدن این كتاب برایتان بگویم. من در آغاز زندگی به جز داشتن یك ذهن كنجكاور از مزایای چندانی بهره مند نبودم. در مدرسه درس نمی خواندم و شاگرد ضعیفی بودم و دست آخر هم ترك تحصیل كردم. سال ها به كارهای سخت یدی مشغول بودم و آینده امید بخشی را در پیش روی خود نمی دیدم.

          در جوانی در یك كشتی باربری كاری پیدا كردم و رفتم تا دنیا را ببینم. به مدت هشت سال سفر كردم. كار كردم و باز هم سفر كردم تا این كه نهایتاً بیش از هشتاد كشور را در پنج قاره جهان دیدم. با درصد معینی كه از فروش كالاها نصیبم می شد گذران زندگی می كردم. مدت ها درگیر فروش اجناس مختلف بودم تا این كه یك روز به اطرافم نگاه كردم و از خودم پرسیدم: «چطور است كه دیگران از من موفق ترند؟»

          آن وقت دست به كاری زدم كه زندگی مرا از این رو به آن رو كرد. به سراغ فروشندگان موفق رفتم و از آن ها پرسیدم كه چه طور كار می كنند. آن ها به من گفتند كه چه كار می كنند و من هم به نصیحت هایشان عمل كردم و فروشم بالا رفت. نهایتاً آن قدر پیشرفت كردم كه تبدیل به یك مدیر فروش شدم. در كار مدیریت فروش هم از همان استراتژی پیروی كردم تا یاد گرفتم كسانی كه در كار مدیریت فروش موفق هستند چه كار می كنند و آن وقت خودم هم همان كارها را انجام دادم.

          این جریان یادگیری و به كارگیری آن چه یاد می گرفتم زندگی مرا دگرگون كرد. هنوز هم مبهوت هستم كه این كار چه قدر ساده و بدیهی است. فقط كافی است یاد بگیری كه افراد موفق چه كار می كنند و آن وقت خودت هم همان كارها بكنی تا به همان نتایج برسی. واقعاً چه ایده جالبی است.

          مطلب خیلی ساده است. بعضی از افراد بهتر از دیگران عمل می كنند چون كارهای به خصوصی را به روش متفاوتی انجام می دهند. در واقع كارهای درست را با روش درست انجام می دهند،‌به خصوص این كه این افراد از وقتشان به نحوی بسیار بسیار بهتر از یك فرد عادی استفاده می كنند.

          به خاطر تجربیات ناموفقی كه در زندگی داشتم یك نوع احساس ضعف و عدم كارایی در من شكل گرفته بود. در این مخمصه ذهنی گرفتار شده بودم كه فكر می كردم كسانی كه بهتر از من عمل می كنند واقعاً بهتر از من هستند. آن چه یاد گرفتم این بود كه این فكر ضرورتاً درست نیست. آن ها فقط كارها را با روش دیگری انجام می دادند و از نظر منطقی آن چه را از آن ها یاد گرفته بودند من نیز می توانستم یاد بگیرم.

          این برای من در حكم یك مكاشفه بود و من از این كشف هم مبهوت بودم و هم هیجان زده. هنوز هم هستم.دریافتم كه می توانم زندگی خودم را تغییر دهم و می توانم تقریباً به هر هدفی كه برای خودم تعیین كنم برسم به شرط آن كه ببینم كسانی كه در آن زمینه موفق هستند چه می كنند و سپس خودم همان كارها را انجام دهم تا نهایتاً به همان نتایجی كه آن  ها به دست آورده اند برسم.

          ظرف مدت یك سال پس از شروع كارم در زمینه فروش، تبدیل به یك فروشنده طراز اول شدم. یك سال پس از آن كه وارد حوزه مدیریت شدم توانستم تبدیل به مدیر عاملی شوم كه نود و پنج نفر نماینده فروش در شش كشور زیر دستش كار می كردند. در آن زمان بیست و پنج سال داشتم.

          در طی سال ها در بیست و دو حرفه مختلف كار كردم، چندین شركت را تاسیس و راه اندازی كردم و از یك دانشگاه معتبر در رشته مدیریت بازرگانی مدرك گرفتم. هم چنین توانستم زبان های فرانسه، آلمانی و اسپانیایی را یاد بگیرم و به عنوان سخنران، مربی و مشاور با بیش از 500 كمپانی همكاری كنم. در حال حاضر سالانه برای بیش از 300000 نفر سخنرانی می كنم و سمینارهایی برگزار می كنم كه بیش از 20000 نفر شركت كننده دارند.

          در طول سوابق حرفه ای خود یك حقیقت ساده را دریافته ام. كلید دست یابی به موفقیت بزرگ، پیروزی، احترام، مقام و خوشبختی در زندگی این است كه بتوانی ذهنیت را تمام و كمال روی مهم ترین كار یا هدفی كه داری متمركز كنی، آن را درست انجام دهی و تا آن را به اتمام نرسانده ای دست از كار نكشی. همین بینش كلیدی است كه قلب و روح این كتاب را تشكیل می دهد.

          این كتاب برای این نوشته شده است كه به شما نشان بدهد چه طور در كارهایتان سریع تر پیش بروید. صفحاتی كه در پیش رو دارید شامل بیست و یك اصل است كه در مجموع قدرتمندترین اصولی است كه تاكنون در زمینه كارایی فردی كشف كرده ام.

          روش ها، تكنیك ها و استراتژی هایی كه ارائه می شوند، كاربردی، اثبات شده و سریع العمل هستند برای صرفه جویی در وقت از توضیحات گوناگون روان شناختی و عاطفی در مورد تنبلی و ضعف در مدیریت زمان خودداری شده است. در این جا از مقدمه چینی های طولانی در مورد مباحث نظری و اصول و روش تحقیق خبری نیست. آن چه در این جا می آموزید اعمال مشخصی است كه می توانید آن ها را بلافاصله به كار بگیرید تا در كار خود به نتایج بهتر و سریع تر دست پیدا كنید.

          هر ایده ای كه در این كتاب عنوان می شود روی بالا بردن سطح كلی بهره وری، ‌عملكرد و بازده كاری شما متمركز شده است تا ارزش و اعتبار شما در هر كاری كه می كنید بیشتر كند. شما می توانید بسیاری از این ایده ها را در زندگی خصوصی خود نیز به كار بگیرید.

          هر كدام از این روش ها و تكنیك های بیست و یك گانه به خودی خود كامل بوده و همگی ضروری هستند. یك استراتژی ممكن است در موفقیت در یك كار موثر باشد و یك استراتژی دیگر را می توان برای كار دیگری استفاده كرد. روی هم رفته این ایده های بیست و یك گانه در مورد كارایی فردی مثل غذاهای آماده ای هستند كه می توان آن ها را در هر زمان و به ترتیب اهمیتی كه در شرایط كنونی برای شما دارد و به طور دلخواه مورد استفاده قرار داد.

          كلید موفقیت عمل كردن است. این اصول برای رسیدن به پیشرفت ها و نتایج سریع و قابل پیش بینی نتیجه بخش هستند. هر چه قدر سریع تر آن ها را یاد بگیرید و به كار ببندید مسلّماً در حرفه خود سریع تر پیشرفت خواهید كرد.

          هیچ محدودیتی در مورد آن چه می توانید انجام بدهید وجود نخواهد داشت به شرطی كه یاد بگیرید چطور «قورباغه را قورت بدهید»

برایان تریسی

سولانابیچ، كالیفرنیا

 

مقدمه

قورباغه را قورت بده!

          عصر حاضر برای زندگی كردن دوران فوق العاده ای است. در هیچ زمانی تا این حد امكانات و فرصت های گوناگون برای دست یابی به بیشترین اهداف وجود نداشته است. چرا كه شاید در هیچ دورانی از تاریخ بشر به این اندازه انتخاب های گوناگون در پیش روی انسان نبوده است. در واقع آنقدر كارهای خوب و جالب برای انجام دادن وجود دارد كه شاید بتوان گفت توانایی تصمیم گیری و انتخاب از میان آن ها عامل تعیین كننده موفقیت شما در زندگی است.

          اگر شما هم مثل بیشتر مردم این دوره و زمانه باشید حتماً با زیادی كارها و كمی وقت مواجه هستید. در حالی كه با انجام امور موجود دست به گریبانید كارها و وظایف جدید به طور سیل آسا به سوی شما هجوم می آورند. بههمین دلیل است كه هرگز نمی توانید از كارها پیشی بگیرید و همیشه در مورد بعضی از كارها، و یا شاید در مورد بیشتر كارها،‌از برنامه عقب می افتید.

          با این وصاف در این زمان،‌ و شاید بیش از هر زمان دیگری در گذشته، توانایی شما در تعیین مهم ترین كارهایی كه باید شروع كرده و سریعاً به اتمام برسانید به احتمال زیاد بیش از هر توانایی یا مهارت دیگری در موفقیت شما نقش خواهد داشت.

          یك انسان معمولی اگر بتواند این عادت را در خود ایجاد كند كه كارهای خود را به طور واضح اولویت بندی كند و كارهای مهم را سریعاً انجام دهد می تواند از یك نابغه كه زیاد حرف می زند و نقشه های عالی می كشد اما كمتر كاری را به انجام می رساند پیشی بگیرد.

          از قدیم گفته اند اگر اولین كاری كه باید هر روز صبح انجام بدهی این باشد كه قورباغه زنده ای را قورت بدهی در بقیه روز خیالت راحت خواهد بود كه سخت ترین و بدترین اتفاقی را كه ممكن است در تمام روز برایت پیش بیاید پشت سر گذاشته ای.

          قورباغه شما در واقع بزرگ ترین و مهم ترین كاری است كه باید انجام بدهید. همان كاری كه اگر الآن فكری به حالش نكنید به احتمال زیاد همین طور برای انجام آن تنبلی خواهید كرد. ضمناً كار مورد نظر همان كاری است كه انجام آن در حال حاضر می تواند بیشترین تاثیر مثبت را در زندگی شما بگذارد.

          قدیمی ها همچنین گفته اند: «اگر قرار است دو تا قورباغه را بخوری اول آن یكی را كه زشت تر است بخوری اول آن یكی را كه زشت تر است بخور!

          منظور این است كه اگر دو كار مهم را در پیش رو دارید، اول كاری كه بزرگ تر،‌ سخت تر و مهم تر است انجام بدهید. خود را موظف كنید كه بلافاصله دست به كار شوید و آن قدر مداومت به خرج دهید تا كار را به اتمام برسانید، پیش از آن كه دست به انجام كار دیگری بزنید.

          به این كار مثل یك «امتحان» فكر كنید و با آن مثل یك مبارزه فردی روبرو شوید. در برابر این وسوسه كه اول كارهای آسان تر را انجام دهید مقاومت كنید.

          مدام به خودتان یادآوری كنید كه مهم ترین تصمیمی كه هر روز می گیرید این است كه اول چه كاری را انجام بدهید و بعد از آن به چه كاری مشغول بشوید، البته اگر كار اول را به انجام برسانید.

          حرف آخر انی است: «اگر باید قورباغه زنده ای را بخوری هیچ فایده ای ندارد كه مدت زیادی بنشینی و به آن نگاه كنی.»

          كلید رسیدن به سطوح عالی كارایی و بهره وری این است كه این عادت را برای همیشه در خود ایجاد كنید كه هر روز صبح ابتدا به سر وقت مهم ترین كار خود بروید. باید در زندگی این عادت را در خود ایجاد كنید كه هر روز قبل از انجام هر كاری اول قورباغه خود را قورت بدهید بدون آن كه وقت زیادی را صرف فكر كردن در باره این كار بكنید.

          با مطالعه و بررسی هر چه بیش تر در مورد مردان و زنانی كه درآمد بیشتری داشته و سریع تر پیشرفت كرده اند ویژگی «عمل گرایی» به عنوان بارزترین رفتاری كه آن ها در هر كاری از خود نشان می دهند خودنمایی می كند. افراد موفق و موثر كسانی هستند كه مستقیماً به سراغ كارهای اصلی خود می روند و خود را موظف می كنند تا به طور مداوم و بدون آن كه ذهنشان منحرف شود به انجام آن كارها ادامه دهند تا آن ها را به اتمام برسانند.

          در دنیای ما، و به خصوص در دنیای شغلی ما، افراد برای رسیدن به نتایج معین و قابل اندازه گیری دستمزد می گیرند و ارتقاء مقام پیدا می كنند. شما برای انجام خدمات ارزشمند و به ویژه خدماتی كه از شما خواسته می شود پول می گیرید.

          «شكست در عمل» یكی از مهم ترین مشكلاتی است كه امروزه در سازمان ها به چشم می خورد. بسیاری از مردم مشغله را با موفقیت اشتباه می گیرند. این قبیل افراد مدام حرف می زنند، مرتب جلسه تشكیل می دهند و برنامه های فوق العاده  ای را در طرح ریزی می كنند، اما در نهایت كاری مفیدی انجام نمی دهند و به نتایج مطلوب دست پیدا نمی كنند.

          حداقل 95 درصد از موفقیت شما در زندگی و كار بستگی به عادت های مختلفی دارد كه به مرور زمان كسب می كنید،‌ عادت تعیین اولویت ها،‌ غلبه بر تنبلی و مداومت در انجام مهم ترین وظایف یك مهارت ذهنی و جسمی است. پس می توانید این عادت را از طریق تمرین و تكرار پی در پی یاد بگیرید و آن قدر به آن ادامه دهید تا در ذهن ناخودآگاه شما نقش ببندد و به جزء جدانشدنی رفتار شما تبدیل شود. زمانی كه این رفتار تبدیل به عادت شود انجام آن به آسانی و به طور خودكار صورت می گیرد.

          شما از نظر ذهنی و عاطفی طوری طرح ریزی شده اید كه موفقیت در انجام كارها به شما احساس خوب و مثبتی می دهد، شما را خوشحال می كند و در شما احساس پیروزی ایجاد می كند.

          هر وقت از عهده كاری، چه كوچك و چه بزرگ،‌ برمی آیید موجی از انرژی، شور و شوق و اعتماد به نفس را در خود احساس می كنید. هر چه قدر این كار مهم تر باشد در وجود خود و دنیای پیرامونتان شادی، اعتماد به نفس و قدرت بیشتری احساس می كنید.

          یكی از به اصطلاح بزرگ ترین رازهای موفقیت این است كه شما واقعاً می توانید در خودتان یك «اعتیاد مثبت» نسبت به لذتی ایجاد كنید كه از اطمینان، اعتماد و قابلیت حاصل از موفقیت ناشی می شود. وقتی این اعتیاد را در خود ایجاد كردید آن وقت بدون آن كه حتی در باره آن فكر كنید زندگی خود را به نحوی سر و سامان خواهید داد كه مدام كارها و پروژه های بزرگ تری را آغاز كنید و به انجام برسانید. شما در واقع به نحوی بسیار مثبت به موفقیت و تشریك مساعی معتاد خواهید شد.

          یكی از راه های رسیدن به یك زندگی عالی، موفقیت شغلی و رضایت كامل از خود این است كه عادت شروع كردن كارهای مهم و تمام كردن آن ها را در خود ایجاد كنید. وقتی به این مرحله برسید این عادت چنان نیرومند می شود كه به پایان رساندن كارهای مهم را آسان تر از رها كردن آن ها خواهید یافت.

          شاید این لطیفه را شنیده باشید كه مردی در یكی از خیابان های نیویورك از موسیقدانی می پرسد كه چه طور می تواند به تالار كارنگی برسد و موسیقی دان جواب می دهد: «با تمرین آقا، با تمرین.»

          تمرین، كلید تسلط بر هر مهارتی است. خوشبختانه ذهن شما مثل یك ماهیچه عمل می كند. هر چه قدر بیشتر آن را به كار بگیرید قوی تر می شود و قابلیت بیشتری پیدا می كند. با تمرین می توانید هر رفتار یا مهارتی را كه دوست دارید یا ضروری می دانید در خودتان بپرورانید.

          برای ایجاد عادت توجه و تمركز بر روی مهم ترین كارها به سه ویژگی اساسی نیاز دارید كه هر سه می توان یاد گرفت. این سه ویژگی، تصمیم گیری، انضباط و اراده هستند.

          اول باید تصمیم بگیرید كه عادت به انجام رساندن كارها را در خود بپرورانید. دوم باید خودتان منضبط كنید تا اصول لازم برای ایجاد این عادت را آن قدر تمرین كنید تا بر آن ها تسلط پیدا كنید و در آخر باید هر كاری را كه براساس این اصول انجام می دهید با استفاده از نیروی اراده تقویت كنید تا این كه این عادت ثبات پیدا كند و به جزء جدانشدنی شخصیت شما بدل شود.

          برای این كه به روند پیشرفت خود را به سوی شخصیت مثمرثمر، موثر و كارآمدی كه می خواهید باشید سرعت بدهید یك روش ویژه وجود دارد. باید مدام به فواید و مزایای اهل عمل بودن، سریع كار كردن و تمركز داشتن فكر كنید. خود را همان فردی تصور كنید كه كارهای مهم را به سرعت، به خوبی و بطور مداوم انجام می دهد.

          تصویر ذهنی كه از خودتان دارید تاثیر شگرفی بر رفتار شما دارد. خود را به صورت فردی كه می خواهید در آینده باشید مجسّم كنید. تصویر شما از خودتان یا به عبارت دیگر این كه خود را از درون چگونه می بینید تا حد زیادی نحوه عملكرد شما را در جهان بیرون تعیین می كند. جیم كتكارت كه یك سخنران حرفه ای است می گوید: «شما تبدیل به همانی می شوید كه تجسّم می كنید.»

          توانایی شما برای یادگیری و پرورندان مهارت ها، عادت ها و قابلیت های جدید عملاً نامحدود است. وقتی از طریق تمرین و تكرار خودتان را تربیت می كنید تا بر تنبلی غلبه كنید و كارهای مهم خود را به سرعت انجام دهید، در جاده زندگی و كار وارد خط سرعت می شوید و درست مثل این است كه پایتان را روی پدال گاز فشار بدهید.

پس قورباغه را قورت بده!

 

تایپ از : علی اکبر ادهم ماراللو

 

 
طبقه بندی: كتاب قورباغه را قورت بده! پیشگفتار مترجمین و نویسنده،
[ پنجشنبه 20 اسفند 1388 ] [ 08:46 ق.ظ ] [ علی اكبر ادهم ماراللو آموزگار ششم ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

فروش بک لینکطراحی سایتعکس