تبلیغات
متن كتاب های آموزشی

متن كتاب های آموزشی
همیاری 

 

25- شناخت طبع خود و استفاده از غذاهای مناسب با آن

          هر انسانی كه در این جهان زندگی می كند از سه حال خارج نیست: یا دارای طبع گرم یا طبع سرد یا طبع معتدل است. این امر را هر كس می تواند خود تجربه كند و به مزاج و طبیعت خود پی ببرد. همان طور كه هر انسانی طبع خاص خود را دارد، هر كدام از مواد غذایی نیز از طبع خاصی برخوردارند. یكی از محسنات رعایت تغذیه متناسب با طبع، ایجاد جو سالم برای تغذیه مناسب و در نهایت تضمین سلامتی است؛ زیرا با شناخت طبع خود و نیز با شناخت طبع مواد غذایی و استفاده ی صحیح از آن ها، موجب می شود اخلاط اربعه در بدن شخص به حالت تعادل در بیاید و انسان سلامتی خود را حفظ نماید. و اصولا بیماری ها زمانی پدید می آیند كه اخلاط اربعه از حالت تعادل خارج شوند.

26- عدم استفاده از هیچ نوع خوراكی در هنگام كسالت

          ما معمولا زمانی دچار كسالت می شویم كه نظام حاكم بر اندام های ما مختل شده باشد. یكی از الطاف بزرگ خداوند وجود پزشكان فوق تخصص در وجود خود ما است. به محض این كه دچار كسالت یا بیماری می شویم این متخصصان وارد عمل شده و ناراحتی ها را از بین می برند و امور را اصلاح می كنند. به همین خاطر، نباید در این مواقع هیچ نوع غذایی میل شود تا این متخصصان به راحتی بتوانند كار خود را به نحو احسن انجام دهند. اگر غیر از این عمل شود، كار اصلاح مختل شده و ما هم چنان بیمار خواهیم ماند. پس لازم است صبر كنیم تا كاملا اشتها به سراغمان بیاید و بعد از مواد غذایی مناسب استفاده كنیم. اگر به محیط اطراف خود دقیق بنگریم، می بینیم كه حیوانات در حالت كسالت، از هیچ نوع مواد خوراكی استفاده نمی كنند و به راحتی سلامتی خود را به دست می آورند.

27- پرهیز از شب بیدار ماندن

          متاسفانه، امروزه اكثر خانواده ها عادت به دیر خوابیدن و در نتیجه، دیر از خواب برخاستن دارند و این كار فوق العاده اشتباهی است. قبلا توضیح دادم كه شب زود خوابیدن و صبح زود بیدار شدن موجب گرفتن انرژی های مثبت از طبیعت است كه نشاط خاصی را در ما ایجاد می كند، و عكس آن فوق العاده مضر است. سگ حیوان با وفایی است كه خداوند آن را برای نگهبانی آفریده است و فوق العاده برای انسان به خصوص كشاورزان و گله داران مفید است. ولی طبیعت سگ ایجاد می كند كه شب ها بیدار باشد و نگهبانی دهد و روز بخوابد و به استراحت بپردازد و همین امر موجب كوتاهی عمر در این حیوان شده است. پس سعی كنیم كه شب ها زود بخوابیم و حتی الامكان صبح ها قبل از اذان بیدار شویم و از نعمات بیكران الهی فیض ببریم.

28- مصرف روزانه 2 تا 3 قاشق غذاخوری عسل

          خداوند تبارك و تعالی در كتاب با عظمت خود در سوره ی نحل آیه 69 در مورد عسل می فرماید:

«از درون (شكم) آن، شهدی كه به رنگ های گوناگون است بیرون می آید. در آن، برای مردم درمانی است. به راستی در این (زندگی زنبوران) برای مردمی كه تفكر می كنند، نشانه ی (قدرت الهی ) است. «نحل، 69»

          استفاده مرتب از عسل روزانه 2 تا 3 قاشق موجب می گردد كه انسان از سرماخوردگی و به طور كلی هر بیماری در امان باشد. معمولا اكثر میكروب ها یا باكتری ها بیش از چهار روز در عسل نمی توانند زنده بمانند و همین امر موجب می شود كه با استفاده از عسل خود را در برابر بیماری ها ایمن سازیم. نكته ی جالب توجه این كه در صورت استفاده صحیح از عسل، بدن انسان برای جذب قند موجود در آن، نیاز به انسولین ندارد، و این از شگفتی های عسل است. شگفتی دیگر آن این كه اگر عسل طبیعی باشد، برای بیماران دیابتی فوق العاده مفید است و قند خون را به حالت تعادل در می آورد، البته به شرط آن كه با اصول صحیحی استفاده شود.

29- استفاده از یك تا دو حبه سیر و پیاز

          سیر یكی از فراورده های غذایی است كه قوم بنی اسرائیل آن را بر «من و سلوی» برتری دادند. سیر یكی از ریشه های معجزه گری است كه باید با احتیاط و صحیح مصرف شود. در غیر این صورت، زیان بار خواهد بود. استفاده ی بی رویه ی از آن موجب بیماری های كبدی از جمله یرقان و هپاتیت خواهد شد. اگر سیر را با غذای سرد (از لحاظ دما) استفاده كنیم، بهترین داروی فشار خون خواهد بود،‌و اگر آن را با غذای گرم یا داغ استفاده كنیم، فشار خون را فوق العاده افزایش می دهد و انسان دچار عطش می شود. مقدار مصرف سیر در روز، بین 5 تا 10 گرم است، یعنی حدود 2 تا 3 حبه، سیر متوسط. اما راجع به پیاز كه یكی از نعمات خوب الهی است. این ماده به خاطر داشتن ماده ای به نام گوگرد، بهترین داروی بیماری های پوستی است (البته اگر به صورت خام استفاده شود.) یكی دیگر از معجزات پیاز جلوگیری از رسوب مواد زاید در عروق كرونر قلبی است. بدترین نوع مصرف پیاز به صورت پیاز داغ و سرخ كرده است كه امروزه متاسفانه اكثر خانم های خانه دار، برای خوش مزه نمودن غذا از آن استفاده می كنند. پیاز داغ مهمترین عامل بیماری میگرن و آلرژی است.

30- عدم استفاده از غذاهای خارج از منزل

          ما به طور كلی از كم و كیف مواد غذایی كه در بیرون از منزل طبخ می شود اطلاع كافی نداریم، و نمی دانیم آیا در هنگام تهیه ی آن ها امور بهداشتی در مورد آن ها رعایت می شود یا خیر. معمولا در رستوران ها، برای خوش حالت و سفید شدن برنج از جوهر لیمو یا زاج استفاده می شود كه فوق العاده مضر است و استفاده ی مرتب از آن موجب شكنندگی عروق می شود. افزون بر این، بارها در غذاهای بیرون، به خصوص در برنج، فضله ی موش مشاهده شده است. چنین غذایی نجس و آلوده است و باید از خوردن آن پرهیز شود. چه اشكالی دارد كه انسان در صورت امكان، همیشه مقدار كمی غذای ساده و مفید همراه خود داشته باشد؟

31- حذف سنت های غلط از محیط خانواده و جامعه

          متاسفانه، در جامعه ی امروزی سنت درست غذا خوردن از بین رفته و به جای آن ، آداب غلط غرب حاكم شده است. از جمله ی این عادت های غلط دیر وقت غذا خوردن، در میهمانی های رسمی و یا جشن ها، به حال ایستاده غذا خوردن، استفاده از چندین نوع غذا بر سر میز شام یا ناهار، استفاده ی مكرر و مداوم از انواع نوشابه ها به همراه غذا، و جایگزین شدن غذاهای غربی، مانند پیتزا، سوسیس و كالباس و سایر غذاهای من درآوردی كه بسیار مضر است و اختلالات زیادی در سیستم گوارشی و اعصاب ایجاد می كند و وارد شدن با كفش در منزل كه 100% مغایر اصول بهداشت است. ما مسلمانیم و نظافت و پاكی جزئی از زندگی ما محسوب می شود. بنابراین، چه لزومی دارد كه با كفش وارد خانه شویم؟ با این كار چیزی را می خواهیم ثابت كنیم: تنبلی یا تجدد؟!

32- عدم استفاده از تصاویر مستهجن

          بعضی از افراد ناآگاه معمولا در اطاق خواب خود از عكس های زنان هنرپیشه یا افراد دیگر استفاده می كنند كه به اصطلاح جو هوس انگیزی ایجاد شود. در حالی كه نمی دانند با این قبیل كارها چه صدمه ای به خود می زنند، و اگر تصمیم بگیرند كه بچه در شوند چه خطراتی را متوجه بچه ی خود می كنند؛ زیرا انسان موجودی است عاقل و دارای ذهنی فعال در هنگام آمیزش، اگر ذهن مرد و زن متوجه چنین عكس هایی  شود از نظر ژنتیكی اثر بسیار مخربی روی جنین خواهد داشت. چشم مجرایی است برای وارد شدن اطلاعات ما به ذهن. این اطلاعات اگر مخرب و مضر باشد، روی سلسله اعصاب اثر سوء می گذارد و اختلالاتی روی سیستم غدد جنسی ایجاد می كند و در نهایت، خصوصیات عكس به جنین منتقل می گردد. این كار ظلمی نابخشودنی است به خود و فرزندانمان و مسئولیت عواقب ناگوار آن را در آینده نیز باید پذیرا باشیم.

33- عدم مجامعت در اول،‌وسط و آخر هر ماه

          ممكن است سوال شود مگر روزهای سال چه فرقی با هم دارند؟ آری، هر روز و هر زمان اثرات خاص خود را دارد. آیا تاكنون فكر كرده اید كه چرا حال بیماران بعد از نماز مغرب بدتری می شود و این حالت تا نزدیكی اذان صبح ادامه می یابد؟ آیا تاكنون در مورد جذر و مد دریا اندیشیده اید كه چه عاملی باعث این پدیده می گردد؟ غیر از تاثیرات مستقیم نور ماه چیز دیگری در كار نیست.

          معمولا تاثیرات نور ماه در اول، وسط و آخر ماه زیاد است. در نور مستقیم ماه اشعه ای وجود دارد كه از قدرت نفوذ زیادی برخوردار است و این چیزی به جز اشعه ی ماورای بنفش نیست كه بسیار مضر و سرطان زا است. كه از این اشعه در صنعت استفاده های فراوانی می كنند، از جمله برای نشان دادن ترك های ریزی كه با چشم دیده نمی شود. این اشعه همان طور كه بیان شد به خاطر قدرت نفوذ بسیارش می تواند در رحم اثر مستقیم بگذارد. بنابراین، اگر در این ایام مجامعت صورت گیرد و نطفه منعقد گردد، ممكن است جنین دچار مشكلات شود.

34- به فكر دیگران نبودن در هنگام مجامعت

          همان طور كه قبلا توضیح داده شد، مسائل روحی – روانی اثرات فوق العاده موثری روی جنین دارد. امروزه تعدادی از جوانان، افراد بی هویتی را برای خود الگو قرار داده و سعی می كنند كه ظاهر خود را شبیه آنان در آورند. این جوانان متاسفانه خود را فراموش كرده اند و سعی می كنند از تمام رفتار و كردار آن افراد بی هویت تقلید نمایند. كسانی كه چنین طرز فكر منفی ای دارند، بدون شك اگر ازدواج كنند، ممكن است خدای ناكرده همان رویه را در پیش بگیرند، و این امر قطعا برای جنین اثرات مخربی خواهد داشت.

35- عدم آمیزش جنسی با همسر به هنگام عادت ماهیانه

          این یك مساله ی مهمی است كه باید به آن دقیقا توجه شود؛ زیرا در این هنگام زنان حال خوبی ندارند و معمولا بعضی از آنان و بلكه اكثر آنان دچار درد،      ضعف و ناراحتی غیرقابل تحملی هستند. آمیزش در این شرایط مرد را دچار برخی از بیماری های مقاربتی خطرناك می كند. خداوند متعال در قرآن كریم، در سوره ی بقره، آیه 222 شدیدا از این كار نهی می فرماید:

«(ای پیامبر!) از تو در باره ی (آمیزش با همسر) در دوران عادت ماهیانه سوال می كنند، (به آنان) بگو: این كار مایه رنجش (آنان) است.

36- پرهیز از مجامعت در هنگام خستگی و كسالت

          مجامعت و هم بستری دارای آداب و سنن خاصی است كه متاسفانه در غرب به آن توجه نمی شود. آن چه در غرب رواج دارد آزادی و بی بند و باری بیش از حد است؛ در حالی كه در كشور ما دقیقا عكس آن، یعنی حجب و حیای بی مورد مشهود است. عدم اطلاع از این مساله ی مهم جدّاً به زن و شوهر صدمه وارد كرده و عوارض جانبی جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت: از جمله برای آقایان، زود انزالی و متعاقب آن بیماری های عصبی و برای خانم ها، سرد مزاجی و تنفر از این عمل!

          در جامعه ی ما متاسفانه به خاطر وجود حجب و حیای بی مورد، جوانان نتوانسته اند آداب هم بستری را به خوبی فرا گیرند و همین امر بارها موجب برخی از ناراحتی ها به خصوص در شب زفاف گردیده و در نهایت، عروس عازم بیمارستان شده است. این در حالی است كه در مورد رعایت آداب هم بستری در دین مقدس اسلام بسیار تاكید شده است. حضرت رسول (ص) می فرماید: « من از دنیای خاكی شما به دو چیز علاقه مندم اول زن و دوم استعمال بوی خوش.»

          اگر كلام گوهربار حضرت رسول (ص) را دقیقا و عمیقا بررسی كنیم  به وضوح در می یابیم كه خداوند متعال زن را مایه ی آرامش و سكون مرد قرار داده و می توان گفت كه مهم ترین نقش زن در زندگی همین است و بس؛ خداوند متعال سه چیز را در قرآن مایه ی اطمینان و آرامش قلب قرار داده است:

1- یاد خدا: قرآن كریم در این زمینه چنین می فرماید: «آگاه باش كه با یاد خدا دل ها آرامش می یابد.

2- وجود زن: خداوند وجود زن را مایه ی آرامش و سكونت قرار داده است و این ارزش بسیار والایی است برای زن. خداوند تبارك و تعالی در قرآن كریم می فرماید: « و از نشانه های او این كه از (نوع) خودتان همسرانی برای شما آفرید تا بدان ها آرام گیرید.» {روم، 21}

3- وجود شب و تاریكی آن: خداوند در قرآن تاریكی شب را مایه ی آرامش و سكون انسان قرار داده است:

« خدا (همان) كسی است كه شب را برای شما پدید آورد تا در آن آرام گیرید.» {غافر، 61}

          زن لطف الهی و امانتی است با ارزش در دست مرد كه باید برای نگهداری او نهایت تلاش خود را انجام دهد. نتیجه ی این امر به خود مرد نیز باز می گردد. پس سعی كنیم كه این آداب باارزش را فرا بگیریم و زمانی كه حال و حوصله ی خوبی برای این مهم نداریم و یا دچار خستگی و كسالت هستیم، دست به این كار نزنیم سعی كنیم هر زمان كه اراده ی چنین كاری را كردیم، نظافت و بهداشت و مسائل روحی و روانی طرف مقال را كاملا نیز در نظر داشته باشیم.

37- پرهیز خانم ها از اشتغال بیش از حد در خارج از منزل

قبل از هر سخن باید بگویم كه بنده مخالف اشتغال زنان در جامعه نیستم، علاوه بر این، طرفدار بعضی از مشاغل اختصاصی برای خانم ها نیز هستم، مانند تخصص زنان و زایمان و یا سایر مشاغلی كه مختص خانم ها باشد.

متاسفانه، امروزه زنان به مشاغلی اشتغال دارند كه جدّاً دور از شأن یك زن است. خداوند متعال برای زن ارزش والایی قائل است و اگر زن به وظیفه ی خود آشنا باشد می تواند جامعه ای را دگرگون كند و آن را به اوج كمال خود برساند. زن روحیه ای لطیف دارد و باید شغل او نیز متناسب با روحیه و شأن او باشد، تا خدای ناكرده به وی بی احترامی نشود.

38- عدم استفاده از چند نوع غذا بر سر یك سفره

غذا خوردن و تغذیه ی سالم مساله ی فوق العاده مهمی است كه هر شخص باید در زندگی آن را بداند و در عمل از آن بهره گیرد. این كار از چند جهت كار نادرستی است:

اولا: وجود چند نوع غذا بر سر یك سفره اسراف است؛ چرا كه معمولا به طور كامل مصرف نمی شود،‌هر چند ممكن است گفته شود هر مقدار كه اضافه بیاید بعدا استفاده می شود. ولی چرا ما باید غذای مانده و بیات بخوریم؟! غذای مانده و بیات كیفیت و طعم و مزه ی غذای تازه را ندارد، علاوه بر این ممكن است مقداری آلودگی نیز پیدا كند. این نوع غذا معمولا سیستم دفاعی بدن را تضعیف می كند.

ثانیا: برای خانم های خانه دار بسیار مشكل است كه چند نوع غذا را برای یك وعده آماده كنند، و اندكی بعد به ظرفشویی مشغول شوند.

ثالثا: وجود چند نوع غذا بر سر یك سفره، ناراحتی های گوارشی را موجب می شود و ایجاد ناسازگاری می كند. معمولا افرادی كه از چند نوع غذا در یك وعده استفاده می كنند نه تنها طعم واقعی غذا را متوجه نمی شوند، بلكه اكثرا دچار مسمومیت های غذایی نیز می شوند. پس چه باید كرد؟ توصیه می شود در هر وعده ، یك نوع غذا تهیه كنیم و در عوض، به كیفیت و طعم و رنگ آن اهمیت بدهیم؛ زیرا این كار با سیستم گوارش انسان بیشتر سازگاری دارد. سعی كنید با كم خوری و ساده خوری همیشه جهاز هاضمه ی خود را تقویت كنید و آن را سالم نگه دارید تا شاداب باشید.

39- عدم استفاده از دارو

          بیماری و استفاده از دارو معمولا در بین اكثر افراد به صورت كاملا عادی در آمده و با كمترین سرماخوردگی، شخص با داروهای شیمیای اقدام به خود درمانی می كند؛ این در حالی است كه خود درمانی عواقب فوق العاده خطرناكی به دنبال خواهد داشت.

          اكثر سرما خوردگی های رایج در واقع سرماخوردگی نیست، بلكه عكس العمل بدن در مقابل غذاهای ناجور است؛ زیرا بدن انسان طوری ساخته شده كه می تواند خود را ترمیم كند. اگر بدن انسان بیمار شود و ما به ندای درونی خود جواب مثبت دهیم، بدن حتما خود را درمان می كند. ولی متاسفانه ما در هنگام بیماری،‌انواع غذاهای گوناگون، به خصوص غذاهای گوشتی به بیمار می خورانیم،‌و از این طریق بیماری را حادتر می كنیم. موثرترین سیستم بدن هر انسانی سیستم دفاعی وی است كه موجب می شود اشتهای او كلا از بین برود و یا كم شود. این خود بهترین روش مبارزه با عفونت ها و پارازیت های موجود در بدن است و بدن می خواهد با بی غذایی بیماری را از بین ببرد.

          پس شایسته است در صورتی كه خدای ناكرده به كسالتی مبتلا شدیم، سریعا اقدام به دارو درمانی نكنیم و اجازه بدهیم بدن خود اقدامات لازم را انجام دهد و اگر موفق نشدیم به پزشك مراجعه كنیم، سعی كنیم كه خودسرانه دارو درمانی یا بهتر بگویم خود درمانی نكنیم. با این كار، بدن در مقابل بیماری ها مقاوم می شود.

40- عدم استفاده از دارو و نور مستقیم آفتاب هنگام زكام

          بیماری زكام در واقع عكس العمل طبیعی بدن نسبت به غذای مصرفی انسان است كه برای بدن مفید نیست. سیستم دفاعی بدن انسان می خواهد از این طریق آن ها را از خود دور سازد، ولی ما با عكس العمل این اجازه را به بدن نمی دهیم.

          نور مستقیم آفتاب شدت ریزش آب از بینی را افزایش می دهد. خوردن غذاهای چرب و سرخ كرده و نیز ادویه جات تند باعث تشدید زكام در انسان می شود.

          بهترین و ساده ترین روش برای كنترل زكام نوشیدن شربت عسل و لیموترش تازه و خوردن سیب درختی با پوست و دانه است. اگر این دستورالعمل را به كار ببندیم زكام در كمترین زمان، یعنی در حدود 48 ساعت برطرف خواهد شد. از پیامبر اكرم (ص) نقل شده است كه به هنگام زكام از ریزش آب بینی جلوگیری نكنید؛ زیرا باعث بروز ناراحتی های جدی تر خواهد شد. كسانی كه با این روش ساده درمان می شوند بعد از بهبودی، در خود هیچ گونه سنگینی احساس نمی كنند. پس بهترین روش درمان، پاسخ صحیح دادن به ندای درونی بدن است؛ چون بهترین پزشكان متخصص در بدن ما وجود دارند.

41- عدم استفاده از رایانه به عنوان اسباب بازی

          امروزه متاسفانه بازی های رایانه ای رواج كامل پیدا كرده و كودكان را دچار اضطراف و نگرانی نموده است. معمولا كودكان و نوجوانان باید بیش  تر در حال تحرك و فعالیت های فیزیكی باشند، نه این كه یك نشسته و حرص بخورند؛ زیرا كودكان و نوجوانان مملو از انرژی هستند و این انرژی باید به روش صحیحی تخلیه شود تا آنان اشتهای لازم را پیدا كنند و به راحتی غذا میل كنند. متاسفانه به خاطر بازی های رایانه ای بارها دیده می شود كه بچه ها ساعت ها روبه روی رایانه نشسته و چنان غرق در بازی و از خود بی خبر می شوند كه همه چیز را به باد فراموشی می سپارند. با كمی دقت در بازی های رایانه ای درمی یابیم كه طراحان این گونه بازی ها و سرگرمی ها را چنان ماهرانه طراحی كرده اند كه حتی جوانان هم به راحتی نمی توانند به انتهای بازی برسند، مگر با تلاش چندین ماهه. این در حالی است كه تلاش بی وقفه ی جوانان یا نوجوانان در این مدت حاصلی جز رسیدن به انتهای بازی نداشته است. در اثر اشتغال افراطی، جوانان و نوجوانان امروز معمولا افراد عصبی، حساس، زودرنج و متاسفانه افرادی لاغر و تكیده و بی اشتها و در نهایت، بی توجه به بسیاری از مسائل مهم شده اند. امید است والدین عزیز، كودكان و نوجوانان را به روش صحیحی از این كار منع نموده و ورزش و تفریحات سالم و با نشاط را جایگزین آن كنند.

42- عدم استفاده از دخانیات

          تاریخچه ی استفاده از دخانیات به چند قرن قبل باز می گردد. اولین گروهی كه از مواد دودزا استفاده كردند سرخ پوستان سرزمین های بكر غرب بودند. ولی متاسفانه امروزه اكثر مردم دنیا دنباله رو چنین افرادی شده اند. افراد به اصطلاح متمدنی كه به سرخ پوستان آن زمان خرده می گرفتند و خود را انسان برتر می نامیدند و آن ها را برای تصاحب زمین های حاصل خیزشان می كشتند، در عمل دنباله رو آنان شده اند. مساله ای كه امروزه جای بسی تاسف است این است كه جوانان و نوجوانان روی به این عمل بیهوده آورده اند. دود كردن سیگار مقدمه ای است برای اعتیاد به مواد مخدر. نگارنده از جوانان و نوجوانان عزیز میهن سوال می كند چرا سیگار می كشید و علت روی آوردن شما بهاین عمل ناپسندانه چیست؟ چه لذتی از این عمل می برید؟ مگر غیر از این است كه شما چیزی برای ارائه كردن به دیگران ندارید و تنها می خواهید با این عمل زشت، خود را مطرح كنید؟! چرا به دنبال كسب علم و دانش و تجربه نمی روید؟ چرا به دنبال كسب افتخار نمی روید تا مجبور نباشید دست به این كارهای زشت و بیهوده بزنید؟! شما جوانان عزیز مانند گل تازه شكفته هستید؛ خود را با دخانیات پژمرده نكنید. شما سرمایه های باارزش این مرز و بوم هستید. قدر خود را بدانید.

43- عدم استفاده از هر گونه مواد مخدر

          متاسفانه بزرگ ترین معضل جامعه ی ما، وجود مواد مخدر در بین جوانان و بسیاری از اقشار مردم است. استفاده از مواد مخدر عوارض فوق العاده زیانباری دارد كه در بیش تر مواقع جبران ناپذیر است، مانند ضعف قوای جنسی كه فوق العاده حائز اهمیت است. مواد مخدر اسپرم ها را كاهش می دهد و آن ها را دچار نقص می كند. بدترین عارضه ی آن از بین بردن اراده و پشتكار شخص است. یبوست مزاج، بی اشتهایی، خواب آلودگی، كسالت، ضعف جسمانی، خماری، سستی و تحلیل رفتن قوای جسمی و روحی به طور ناگهانی از دیگر عوارض آن است. در مجموع، یك فرد معتاد شخصی است سربار جامعه و موجودی است كه همت و اراده ی خود را از دست داده و تبدیل به فردی مضر و خطرناك شده است. از جوانان عزیز تقاضا دارم به خود بیایند و با این اهریمن خطرناك مبارزه كنند و آن را از خود دور سازند؛ زیرا اعتیاد و مواد مخدر دیوی است كه به راحتی آشیانه ها را به باد می دهد و عمر را می سوزاند و به خاكستر تبدیل می كند و آینده را تباه می سازد. انسانی كه دارای عقل و شعور باشد گرد این مواد نمی چرخد و وجود باارزش خود را آلوده نمی سازد؛ زیرا در این كار نه لذتی است و نه منفعتی. پس چرا خود را به ورطه ی هلاكت می افكنید؟! چرا خود را پایمال می كنید؟! چرا شخصیت خود را زیر سوال می برید؟! چرا وجه اجتماعی خود را از دست می دهید؟! چرا خود را انگشت نمای خاص و عام می كنید؟! مگر شما نسبت به دیگران چه كم دارید؟!

44- پرهیز از بداخلاقی و بدرفتاری در منزل

          حسن خلق یكی از پسندیده ترین صفات انسانی است. هركس دارای این صفت باشد، در قلب همه جای دارد و همه دوستدار او هستند،‌به او احترام می گذارند و از مصاحبت با او لذت می برند. پیامبر گرامی اسلام (ص) می فرمایند: «من برای كامل كردن ارزش های اخلاقی مبعوث شده ام.»

          كسانی كه از خلق و خوی پسندیده برخوردارند، به طور مدام از خود انرژی های مثبت ساطع می كنند. این انرژی ها برای افراد همجوار آن ها نیز بسیار مفید است و دیگران نیز از این نعمت بزرگ برخوردار می شوند. افراد بداخلاق نیز به خصوص در محیط خانه از خود انرژی های منفی و مضر ساطع می كنند. نحسی این انرژی ها دامن گیر سایر افراد نیز می شود و همه از وجود این اشخاص دچار نگرانی، اضطراب و ركود می شوند. یكی دیگر از عوارض منفی بد اخلاقی، كوتاهی عمر و انواع بیماری های صعب العلاج است. و علاوه بر این، افراد بداخلاق معمولا در قلب هیچ كس جایی ندارند. دیگران نیز از مصاحبت با آنان دلتنگ می شوند و تحمل آنان را ندارند و دوست دارند كه به هر نحوی كه شده با آن ها هم صحبت نشوند. انسان های بداخلاق نه تنها جاذبه ندارند، بلكه دارای دافعه هم هستند و انرژی های منفی از خود تولید می كنند. بداخلاقی یكی از رذائل اخلاقی و بیماری های روحی خطرناكی است كه در شان مقام انسان سالم نیست!

45- استفاده از دوچرخه به جای اتومبیل

          امروزه با افزایش جمعیت، سنگین شدن ترافیك و آلوده شدن محیط زیست و به ویژه هوا روزانه ساعت ها وقت مردم در ترافیك های سنگین به هدر می رود، خستگی و كسالت نصیب آن ها می شود و مقدار زیادی هوای مملو از دود و منوكسید كربن و سایر گازهای مضر در ریه ی خود جای می دهند. چه اشكالی دارد كه تك تك ما مردم این سرزمین تصمیم بگیریم كه این آلودگی را به حداقل برسانیم؟! دست كم افرادی كه از منزل تا محل كارشان فاصله ی كمی است، با دوچرخه این مسیر را طی كنند تا آلودگی هوا كمتر شود و افرادی كه مسیر آن ها طولانی است،‌با وسیله ی نقلیه ی عمومی به مقصد بروند. نظر بنده این نیست كه همه ی این كارها را مرتب انجام دهند؛ بلكه حداقل هفته ای یك الی دو بار دست به چنین كاری بزنند تا به مرور زمان عادت شود. یكی از منافع دوچرخه سواری ورزش است و همچنین سریع شدن جریان خون در بدن و شادابی و نشاط.

          كم ترین كاری كه انسان می تواند در این رابطه انجام بدهد، این است كه برای خرید نان و احتیاجات دیگر از دوچرخه استفاده كند. با این كار، هم خرید كرده ایم و هم ورزش و دوچرخه سواری. این ورزش به خصوص برای افرادی كه دچار ناراحتی های قلبی هستند بسیار مفید است و در بهبود نارسایی قلبی اثر خوبی خواهد داشت. بهتر است بیماران قلبی در هوای مناسب از این وسیله استفاده نمایند.
طبقه بندی: فصل نهم پاك سازی بدن از سموم 2،
[ یکشنبه 26 شهریور 1391 ] [ 10:46 ق.ظ ] [ علی اكبر ادهم ماراللو آموزگار ششم ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

فروش بک لینکطراحی سایتعکس