تبلیغات
متن كتاب های آموزشی

متن كتاب های آموزشی
همیاری 

46- اجابت مزاج قبل از خواب

          این اصل یكی از اصول مهم پیشگیری از بسیاری از بیماری هاست و انسان را در مقابل بیماری های واكسینه می كند. این اصل یكی از سه اصل پیشگیری از بیماری های اعصاب است كه حضرت علی (ع) به فرزندان خویش توصیه می كند و می فرماید با به كار بستن آن ها از پزشك بی نیاز شوید. این سه اصل را در بحث پیشگیری از بیماری های بیان كرده ام. اگر اجابت مزاج صورت نگیرد و شخص حداقل هفت تا هشت ساعت به خواب برود، موجب بروز عوارض و بیماری هایی می شود كه به برخی از آن ها اشاره می شود:

اولا: مدت زمانی زیادی مواد زاید در روده می ماند و دچار گندیدگی می شود.

ثانیاً: بر اثر ماندن زیاد مواد زیاد در روده، رطوبت آن بیش از حد جذب شده و یبوست ایجاد می شود.

ثالثاً: در اثر یبوست، مواد سمی موجود در روده ی بزرگ از قبیل پتومائین و گازهایی مانند اندل، اسكاتل، فنل و امثال آن دوباره جذب و وارد خون می گردد و موجب اختلال در سیستم عصبی شده و دهان دچار بوی بد می شود.

رابعاً: با ورود عفونت جذب شده ی روده به خون و كلیه ها نیز سایر اندام هایی كه خون در آن ها جریان دارد، بدن دچار مسمومیت می شود.

خامساً: چنین افرادی عموما دچار خواب های آشفته و كابوس می شوند. فعلا به همین مقدار اكتفا می شود.

47- عدم استفاده از قرص های ویپ مت( = حشره كش)

          بهترین و اصولی ترین روش برای جلوگیری از ورود مگس و پشه به اطاق و محل زندگی استفاده از تورهای آلومینیومی است كه می توان روی درب و پنجره های متحرك نصب نمود. استفاده از این قرص ها باعث متصاعد شدن گازهای شیمیایی در فضا می شود. این گازها اگر چه پشه را از بین می برد، ولی در اثر استنشاق وارد ریه می شوند. این قرص ها از مواد حلقوی یا آروماتیك تشكیل شده است و عوارض زیانباری را برای انسان به دنبال دارد.

48- پرهیز از با عجله و سرپا غذا خوردن

          در جوامع امروزی، در اثر حاكم شدن قوانین ماشینیزم، زندگی انسان ها تغییرات چشم گیری نموده است. انسان ها مدام در حال تلاش و كوشش اند و فرصتی را برای تغذیه ی خود اختصاص نمی دهند و اكثر اوقات نظام تغذیه ی آنان به هم خورده و سر ساعت خاصی غذا میل نمی كنند و این بدترین نوع تغذیه است. یكی از بدترین رسوم تغذیه ی غربی ها كه فعلا بر ما مسلمانان حاكم شده به خصوص در جشن ها و عروسی ها،‌ایستاده و سرپا غذا خوردن است كه از نظر اسلام كراهت دارد. هدف از تغذیه،‌تنها خوردن غذا و پر كردن شكم نیست. غذا خوردن یك سنت الهی است و باید در مورد آن دقت بسیاری شود؛ زیرا هنگام غذا خوردن و نشستن بر سر سفره، ما در واقع میهمان خداوند هستیم و از نعمت های بیكران او استفاده می كنیم و خداوند متعال مدت زمانی را كه بر سر سفره نشسته ایم، جزء عمر ما محسوب نمی كند. سرپا ایستادن و غذا خوردن جز ناراحتی و بی حوصله گی چیز دیگری عاید انسان نمی شود و او مدام در رنج و زحمت است. هدف از غذا خوردن زنده ماندن برای عبادت خداوند است. اكثر اوقات، ما بدون فكر و دقت و جستجوی دلیل و منطق، در انجام كارها دنباله رو دیگران می شویم. همین كه غربی ها كاری را انجام دهند، برای ما حجت می شود. سفره انداختن و سر سفره نشستن سنت رسول الله (ص) است. حال با پیشرفت زمان و وجود میز نهارخوری، چه اشكالی دارد كه پشت میز بنشینیم و غذا میل كنیم؟

          بدتر از ایستاده غذا خوردن،‌ وجود چند نوع غذا بر سر یك سفره است. مضرات این نوع غذاها این است كه بیشتر حیف و میل می شود تا مصرف. مگر حجم معده ما چه قدر است؟ آیا با استفاه از چند نوع غذا می توان طعم واقعی غذا را فهمید و لذت برد؟ با غذا خوردن صحیح و منطقی می توان سلامتی خود را تضمین كرد؛ زیرا یكی از راه های دست یابی به سلامتی جسم و روح، درست غذا خوردن و لذت بردن از غذاست. ولی متاسفانه امروزه در جشن ها و میهمانی ها مردم معمولا با حالت شتاب و ولع زیاد فقط معده ی خود را پر می كنند. باز جای تاسف است كه بیش از حد نیاز نیز غذا میل می كنند. مثل معروفی است كه باید از این مثل درس عبرت گرفت: «اگر كاه مال خودت نیست، كاه دان كه مال خودت است؛ پس چرا به آن رحم نمی كنید؟!

49- استفاده از سالاد فصل قبل از غذا

          توصیه می كنم كتاب تمدن اسلام و عرب، نوشته ی دكتر گوستاولبون فرانسوی را مطالعه بفرمایید تا به خیلی از مسائل دست یابید. برای بنده جای تعجب است كه چرا باید آداب و رسوم غربی ها بر زندگی ما حاكم شود و چرا بدون بررسی، آن ها را اجرا می كنیم و احساس تجدد و تمدن می كنیم؟! در حالی كه اگر این كار سنتی پسندیده و مفید باشد، فرق نمی كند كه به كدام جامعه تعلق دارد. ما باید همیشه پیرو خوبی ها و نیكی ها باشیم.

          ارائه ی سوپ قبل از غذا، امروزه در اكثر نقاط كشور از جمله در رستوران های مدرن باب شده است. مهم ترین ضرر این نوع تغذیه، ایجاد ناراحتی های گوارشی از جمله ناراحتی های معده است! خداوند متعال سیستم گوارش را طوری طراحی كرده و ساخته است كه جویدن مهم ترین اصل در تغذیه باشد. سلامتی سیستم گوارش انسان بستگی به این امر دارد كه چقدر غذا را بجویم. هر قدر غذا را بیشتر بجویم غذا به راحتی هضم و جذب می شود. این در حالی است كه سوپ غذایی است كه قابل جویدن نیست و سیستم گوارش را مختل نموده و كمترین عوارض آن نفخ معده و ایجاد گاز در آن است؛ زیرا مواد نشاسته ای باید بیش تر در دهان هضم شود. بر اثر جویدن، آنزیم پتیالین ترشح شده و نشاسته را هضم می كند. از آن جا كه سوپ غذایی است كه جویده نمی شود، تعادل دستگاه گوارش را به هم می زند. اما چرا باید ابتدا سالاد میل شود؟ تعادل دستگاه گوارش را به هم می زند. اما چرا باید ابتدا سالاد میل شود؟ قبل از این كه جواب این سوال را بدهم باید عادت مردم جامعه ی خود را متذكر شوم. آنان سالاد را همراه با سس زیاد، آن هم در آخر غذا میل می كنند. در جواب عرض می شود كه سلامت بدن انسان از طبیعت و مواد طبیعی (مانند سالاد كه حرارت ندیده و بیش تر از سبزی جات خام است). اگر سالاد با لیموترش تازه و روغن زیتون قبل از غذا میل شود محسنات زیادی دارد از جمله:

اولا: در سالاد موادی هست كه باید حتماً جویده شود و تا جویده نشود از مری عبور نمی كند.

ثانیاً: حجمی از معده را پر می كند و از این رو، غذای پخته را معمولا كمتر مصرف می كنیم و این امر می تواند از چاقی بی مورد جلوگیری كند.

ثالثاً: سنگینی بعد از غذا را نخواهیم داشت به گونه ای كه به مدت چند ساعت به خواب رفته و بیهوش شویم.

رابعاً: احساس سبكی و شادابی و نشاط خواهیم كرد.

خامساً: به خاطر وجود فیبر زیاد در سالاد، حركات دودی روده ها تنظیم شده و سیستم گوارش به نحو احسن كار خواهد كرد. مهمترین دلیل صرف سالاد قبل از غذا این است كه خون زیادی متوجه معده ما نگردد؛ زیرا غذای پخته به خصوص سرخ شده و تزیین شده با انواع سس یا رب با طبیعت آدمی سازگار نیست و همین امر موجب سنگینی و اكثر اوقات موجب سردرد می شود. پس میل كردن سالاد قبل از غذا محسنات زیادی دارد كه به چند مورد آن اشاره شد و خوانندگان عزیز می توانند خود بر اثر آزمایش، صحت مطالب فوق را تایید یا رد نمایند.

50- عدم استفاده از الكل و هر نوع نوشیدنی حرام

          رعایت این امر یكی از مسائل بدیهی است و نیاز به توضیح چندانی ندارد. بعضی افراد ناآگاه می گویند بدن انسان نیاز به الكل دارد،‌ بنابراین باید الكل مصرف كرد. در پاسخ این افراد باید گفت همان طور كه بدن به الكل نیاز دارد به آهن هم برای تبادل اكسیژن و گاز كربنیك نیازمند است، پس چرا آهن میل نمی كنید؟! خداوند عزیز و مهربان فكر همه چیز را كرده است؛ زیرا بر اثر مصرف مواد نشاسته ای و قندی، الكل در روده ی بزرگ ساخته می شود. نكته ی جالب این كه وجود الكل بیش از مقدار لازم در بدن، انسان را دچار سردرد و میگرن می كند. علاوه بر آن، مصرف الكل موجب بروز بیماری های لاعلاجی مانند سیروز كبدی را می شود كه از خطرناك ترین بیماری هاست.

          مصرف مداوم الكل اعتیاد ایجاد كرده و عقل را زایل می كند. خداوند متعال در قرآن كریم، سوره ی مائده، آیه ی 90 آن را از اعمال شیطانی و پلید می شمارد. و اما در مورد ارتكاب محرمات، باید دانست همان گونه كه انسان گل سرسبد موجودات است، تغذیه اش هم باید گل سرسبد مواد غذایی موجود در جهان باشد؛ زیرا عظمت انسان به طرز فكر و عمل و ایمانش بسته است؛ نه به خوردن همه چیز حتی محرمات. ای انسان! تو موجود با ارزشی هستی، از این رو، غذای پاك و طیب تناول كن تا به اهداف متعالیه ات دست پیدا كنی، و مثل چهارپایان مباش كه این در شان تو نیست. تو باید خلیفه ی خدا شوی نه خلیفه شیطان.

تایپ: علی اكبر ادهم ماراللو
طبقه بندی: فصل نهم پاك سازی بدن از سموم 3،
[ دوشنبه 25 بهمن 1389 ] [ 11:50 ب.ظ ] [ علی اكبر ادهم ماراللو آموزگار ششم ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

فروش بک لینکطراحی سایتعکس