تبلیغات
متن كتاب های آموزشی

متن كتاب های آموزشی
همیاری 

درس ششم: انرژی چیست؟

درس در یك نگاه:

در فرآیند آموزش این درس، دانش آموزان با انجام فعالیت های مختلف پی می برند كه برای انجام دادن كارها یا به حركت درآوردن چیزها انرژی لازم است. آن ها هم چنین با شكل های مختلفی از انرژی مثل انرژی حركتی، صوتی، نوری و الكتریكی آشنا می شوند و از طریق انجام فعالیت هایی ، مفهوم تبدیل انرژی را درك می كنند و آن را تعمیم می دهند.

آن چه دانش آموزان در مورد «انرژی» می دانند:

سال اول: از گرما و نور استفاده های زیادی می شود.

 سال دوم: برای دیدن اجسام نور لازم است،‌هر چیزی كه از خودش نور بدهد چشمه ی نور است.

سال سوم: گرما سبب افزایش حجم مواد می شود. اگر گرما به اندازه ی كافی زیاد باشد، باعث تغییر حالت مواد می شود.

هدف ها: انتظار می رود در فرآیند آموزش این درس هر دانش آموز به هدف های زیر برسد:

مهارت ها ، دانستنی ها

1- با ذكر چند مثال به ضرورت انرژی در انجام كارهای روزانه پی ببرند.

2- انرژی موردنیاز در انجام دادن كارها و ورزش های مختلف را با هم مقایسه كند.

3- از طریق مشاهده و جمع آوری اطلاعات با شكل های مختلف انرژی (انرژی گرمایی، انرژی نورانی، انرژی صوتی و انرژی الكتریكی) آشنا شده و برای هر كدام مثال بزند.

4- از طریق گفت و گو با اعضای گروه خود اجسامی را كه انرژی نورانی ،‌ گرمایی و یا هر دو را دارا هستند در جدولی طبقه بندی می كند.

5- از طریق ساختن یك مدل ساده (مارپیچ مقوایی) و آزمایش با آن، تبدیل انرژی ها به یك دیگر را مشاهده كند.

6- مثال هایی را از تبدیل انرژی ها به یك دیگر بیان كند.

نگرش ها

1- نسبت به صرفه جویی در مصرف انرژی احساس مسئولیت كند.

2- ضوابط كار گروهی را رعایت كند.

3- در استفاده از انرژی به مسایل زیست محیطی توجه كند.

دانستنی های برای معلم

انرژی

       كلمه ی انرژی را برای را برای اولین بار در سال 1807توماس یانگ دانشمند انگلیسی به كار برد در واقع او او كلمه انرژی را از عبارتی یونانی به مفهوم چیزی كه در آن توانایی انجام كار وجود دارد گرفت یعنی انرژی چیزی است كه موجب انجام كار می شود انرژی با كار و حركت همراه است هر قدر ما كار بیش تری انجام دهیم برای انجام آن به انرژی بیش تری نیاز است ما انرژی را به مصرف می رسانیم و با آن كارهایمان را انجام می دهیم هم چنین برای تغییر مواد مانند سوختن چوب ،شكستن چوب، ذوب فلزات و انجام هر نوع كاری به انرژی نیاز است منبع همه ی انرژی ها خورشید است

انرژی به دو نوع و به چندین شكل وجود دارد .دو نوع انرژی پتانسیل ، از شكل های مختلف انرژی می توان انرژی گرمایی،انرژی نورانی ، انرژی الكتریكی ، انرژی صوتی ،انرژی شیمیایی و انرژی اتمی (هسته ای) را نام برد .

گرما و نور انرژی تابشی اند ،میكرویو ،پرتو ایكس ، امواج رادیویی ،از انواع دیگر انرژی تابشی هستند انرژی شیمیایی در خوردنی ها و سوخت ها ذخیره شده است .

انرژی جنبشی نوعی از انرژی است كه وابسته به حركت اجسام است و بستگی به جرم جسم و سرعت آن دارد . انرژی پتانسیل انرژی ذخیره شده در یك جسم است مثلا وقتی یك فنر را تحت كشش یا فشار قرار می دهید در هر دو حالت در آن انرژی ذخیره می شود كه با رها شدن فنر این انرژی آزاد می شود وقتی سنگی را در یك ارتفاع قرار می دهید در آن انرژی ذخیره می شود به طوری كه وقتی آن را رها می كنید این انرژی آزاد می شود انرژی ذخیره شده در فنر را انرژی تانسیل كشسانی فنر می گویند كه بستگی به تغییر طول فنر دارد انرژی ذخیره شده در سنگ را انرژی پتانسیل گرانشی می گویند كه بستگی به وزن جسم و ارتفاع آن نسبت به سطح زمین دارد هنگامی كه توپی را رو به بالا پرتاب می كنید به ان انرژی جنبشی می دهید هر چه بالا تر رود حركت آن كندتر و انرژی جنبشی آن كم تر می شود اما انرژی پتانسیل گرانشی آن زیاد می شود وقتی توپ به بالا ترین نقطه ی ممكن می رسد تماما  دارای انرژی پتانسیل است و انرژی جنبشی ندارد .

انرژی گرمایی :گرما یك شكل انرژی است می دانیم هر ماده از ذره های بسیار ریز (مولكول ،اتم ،یون ...) ساخته شده است كه دائماً در حال حركت و در نتیجه دارای انرژی جنبشی هستند با بالا رفتن دمای یك جسم ذره ها سریع تر حركت كرده و انرژی جنبشی آن ها زیاد می شود هنگامی كه دو جسم گرم و سرد را در كنار یك دیگر  قرار دهیم مقداری انرژی گرمایی از جسمی كه گرم تر است به جسم سرد منتقل می شود این انرژی انتقال یافته را گرما می نامند از انرژی گرمایی استفاده های مختلف می شود از جمله برای به حركت در آوردن توربین ها در نیروگاه های برق و تولید برق استفاده می شود.

انرژی الكتریكی : انرژی الكتریكی مربوط به بارهای الكتریكی است برقی كه در سیم ها جاری است الكترون های متحرك است این الكترون های متحرك دارای انرژی الكتریكی هستند كه در وسایل مختلف الكتریكی به انرژی های دیگر دیگر تبدیل می شوند مثلا هنگام عبور از رشته های نازك درون لامپ گرما و نور تولید می كند و هنگام عبور از موتورهای الكتریكی انرژی حركتی تولید می كند این شكل از انرژی محیط را آلوده نمی كند و انتقال آن نسبت به سایر انرژی ها آسان تر و سریع تر است.

انرژی نورانی :نور شكلی از انرژی است در باره ی ماهیت نور دو نظریه ی موجی و ذره ای وجود دارد در نظریه ی ذره ای گفته می شود كه نور از ذره هایی به نام فوتون ساخته شده كه هر ذره دارای انرژی است در نظریه ی موجی گفته می شود نور هم مانند صورت به صورت موج منتشر می شود نور می تواند از فضاهای خالی (خلا) و از محیط های شفاف عبور كند

انرژی شیمیایی:به انرژی موجود در مواد غذایی كه در اثر سوخت و ساز و تغییر شیمیایی در بدن آزاد می شود و انرژی موجود در مواد سوختی (چوب،نفت، گازوییل و...) كه در اثر سوختن و تغییر شیمیایی آزاد می شود انرژی شیمیایی می گویند .

 منبع: كتاب معلم (راهنمای تدریس) علوم تجربی سوم دبستان ، سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش ، چاپ اول 1381

تایپ: علی اکبر ادهم ماراللو
طبقه بندی: روش تدریس علوم سوم درس ششم: انرژی چیست؟،
[ چهارشنبه 20 بهمن 1389 ] [ 10:50 ب.ظ ] [ علی اكبر ادهم ماراللو آموزگار ششم ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

فروش بک لینکطراحی سایتعکس